Najbardziej opiniotwórcze media w lipcu 2005 roku

Lipcowy raport został oparty na 3916 przekazach mediowych, których autorzy cytowali wiadomości podawane w innych mediach 4951 razy. Najwięcej nawiązań odsyłało do Rzeczpospolitej, na którą powoływano się 1055 razy. Rzeczpospolita zwyciężyła również w rankingu mediów najczęściej cytowanych poza przeglądami prasy. Na drugie miejsce w ogólnym rankingu spadła Gazeta Wyborcza, ustępując Rzeczpospolitej 39 cytatami. Na trzeciej pozycji znajduje się, podobnie jak miesiąc temu, Życie Warszawy. Natomiast na czwarte miejsce awansowała Gazeta Prawna.

Prasa, zwłaszcza ogólnopolskie dzienniki i tygodniki, okazała w tym miesiącu bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o liczbę cytowań. Dopiero na jedenastym miejscu w ogólnym rankingu znajduje się inne medium: witryna internetowa Onet.pl, która wyprzedza najchętniej cytowane radio PR 3 PR. Do pierwszej piętnastki najbardziej opiniotwórczych mediów należą też TOK FM i PR 1 PR, nie zakwalifikowała się zaś żadna stacja telewizyjna. Spośród stacji telewizyjnych, najczęściej powoływano się na informacje podawane w TVN 24. Natomiast niespodzianką jest pierwsze miejsce PR 3 PR wśród najczęściej cytowanych stacji radiowych – 76 powołań. Dotychczasowy lider wśród stacji radiowych – Radio ZET zajęło dopiero piąte miejsce (34 cytaty) w rankingu rozgłośni radiowych.

Najczęściej cytowano media ogólnopolskie – 4086, zaś media lokalne – 865 razy. W lipcu najwięcej cytatów z mediów lokalnych pochodziło z województwa mazowieckiego, gdzie liderem pozostaje Życie Warszawy. Najwięcej cytatów stanowią informacje z przeglądu prasy; na drugiej pozycji uplasowały się materiały dotyczące polskiej polityki. Bardzo duża liczba cytatów w mediach dotyczyła lustracji – 274. Media poświęciły też uwagę aferom m.in. sprawie związanej z Aleksandrą Jakubowską, aferze paliwowej i związanej z korupcją w PZPN oraz zamachom w Londynie.

Wśród mediów, które z największą częstotliwością korzystały z doniesień innych środków masowego przekazu, na pierwszej pozycji uplasował się TVN 24, na drugiej zaś Radio PiN. Najczęściej cytowanym tygodnikiem ogólnopolskim była w lipcu Polityka – wyprzedziła Wprost, dotychczasowego lidera oraz Newsweek. Tygodnik Ozon cytowany był w lipcu 20 razy. Pierwsze miejsce wśród tabloidów przypadło Faktowi, drugie zaś zajmuje Super Express.

W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, w których ich autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest ok. 500 tytułów prasowych, 6 stacji telewizyjnych oraz wybrane programy 5 rozgłośni radiowych. 

Cały raport jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów: http://www.instytut.com.pl/raporty