Rzeczpospolita znowu na czele
Po miesięcznej przerwie, zwycięzcą kwietniowego rankingu została Rzeczpospolita, cytowana przez inne media 1144 razy. Tak zdecydowany powrót na pierwsze miejsce zawdzięcza bardzo popularnym rankingom i sondażom, licznie cytowanym artykułom z zakresu ekonomii, rynku i finansów oraz analizom i informacjom dotyczącym sceny politycznej w Polsce. W kwietniu, lider sprzed miesiąca – Dziennik (808) zajął drugie miejsce, wyprzedzając trzecią w zestawieniu Gazetę Wyborczą (807) zaledwie o jeden cytat. Dziennik był najczęściej cytowany w kwestiach polityki polskiej, ciekawostek oraz informacji z zakresu ustawodawstwa i prawa. Natomiast Gazeta Wyborcza zdobyła trzecie miejsce dzięki informacjom o działalności IPN, najnowszym analizom sceny politycznej oraz ciekawostkom.
Wykres 1. Najczęściej cytowane media
Tuż za podium znalazła się stacja TVN24 (cytowana 444 razy), która swój dobry wynik zawdzięcza licznie cytowanym programom dotyczącym polityki polskiej, działalności IPN oraz kontrowersjom wokół polityka PO Janusza Palikota. W pierwszej piętnastce znalazła się jeszcze jedna stacja telewizyjna, należąca również do koncernu ITI. Niższe niż przed miesiącem – czternaste – miejsce w zestawieniu zajął TVN (139), który zanotował niemal dwukrotny spadek liczby powołań.
Na piątym miejscu uplasował się dziennik Polska (370 powołań), który tak dobry wynik uzyskał dzięki odniesieniom do artykułów o lustracji, działalności IPN oraz przyczynach konfliktu Ludwik Dorn – Jarosław Kaczyński.
W kwietniu bardzo mocno uaktywniły się stacje radiowe, czego efektem są trzy rozgłośnie w głównym zestawieniu: RMF FM (353 powołań, 6 miejsce), Radio Zet (351, 7 miejsce) oraz TOK FM (168, 11 miejsce). RMF FM zawdzięcza zwycięstwo licznym odniesieniom dotyczącym polityki polskiej, pożaru w Kamieniu Pomorskim oraz działalności IPN. Znajdująca się tuż za nim stacja Radio Zet podejmowała zbliżoną tematykę, zaś TOK uzyskało trzecie miejsce wśród rozgłośni i awans do głównego zestawienia dzięki opublikowanemu wywiadowi z Janem Żarynem. Rozmówca dziennikarzy radiowych za wypowiedziane w wywiadzie słowa o Lechu Wałęsie musiał w konsekwencji odejść z IPN.
Kolejny miesiąc z rzędu w zestawieniu znalazły się trzy dzienniki biznesowo-ekonomiczne. W kwietniowym rankingu zwiększyła się przewaga Gazety Prawnej (239) nad Pulsem Biznesu (178) zajmującymi odpowiednio 8 i 10 miejsce. W głównym zestawieniu pozostał także Parkiet (154), który uplasował się na 13 pozycji.
W pierwszej piętnastce są również obecne dwa tygodniki opinii. W kwietniu tygodnik Wprost (9 miejsce – 184 powołania) wyprzedził zamykającego główne zestawienie Newsweeka (133). Polityka, która zanotowała w ubiegłym miesiącu 115 powołań, nie awansowała do pierwszej piętnastki najczęściej cytowanych mediów w Polsce.
Portal Onet.pl jako jedyny znalazł się w podstawowym zestawieniu badania najbardziej opiniotwórczych mediów. W kwietniu zanotował 162 cytowania, które dały mu 12. pozycję w rankingu. Warto jednak zwrócić uwagę na dobry wynik portalu Wp.pl (92), który w kwietniu znalazł się na drugiej pozycji w zestawieniu portali internetowych.
W kwietniu media skoncentrowały się na kontrowersjach wokół działalności Instytutu Pamięci Narodowej. Kolejnym ważnym tematem były kontrowersje wokół posła PO Janusza Palikota, który niezmiennie wzbudza zainteresowanie mediów. Opinia publiczna interesowała się również tragedią w Kamieniu Pomorskim, podczas której spłonął budynek mieszkalny pociągając za sobą wiele ofiar śmiertelnych. Media odnosiły się również do problemu współpracy polityków z SB, sposobu finansowania partii politycznych, oraz przygotowań Polski do Mistrzostw Europy w 2012 roku. Dużo komentarzy pojawiło się także na temat rzekomej, tajnej bazy CIA w Polsce, rocznicy wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej, wizyty Lecha Kaczyńskiego na Litwie oraz światowej epidemii świńskiej grypy. Kwiecień był kolejnym miesiącem, w którym nie zabrakło komentarzy na temat kryzysu ekonomicznego, sprawy kandydatur na szefa NATO oraz wyborów do Europarlamentu.
Od 1 do 30 kwietnia na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 8235 przekazów mediowych (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 8280 razy (5503 razy w prasie, 1724 w telewizji i 1053 w radiu). Analiza obejmuje tylko te przekazy, które nie są przeglądami mediów.
W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, których autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest prawie 900 tytułów prasowych oraz wybrane programy telewizyjne i radiowe.