Rzeczpospolita i peleton – Rzepa nadal najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce
W maju 2010 roku nie zmieniły się pozycje na dwóch pierwszych miejscach stawki. Tak jak w każdym kolejnym miesiącu, począwszy od września 2009, pierwsze miejsce należy do Rzeczpospolitej (1135). Dziennik spektakularnie zdeklasował swojego głównego rywala – drugą w zestawieniu Gazetę Wyborczą (586) – o 549 punktów. Rzepa poprawiła jednocześnie swój kwietniowy wynik o 46 punktów.
Media powoływały się na Rzeczpospolitą głównie w dwóch kontekstach: katastrofy pod Smoleńskiem oraz rankingów i sondaży. Cytowano opublikowane w dzienniku doniesienia o możliwych przyczynach wypadku, w tym na tekst Michała Majewskiego i Pawła Reszki, która to publikacja zdaniem niektórych mediów „podważała kompetencje polskich pilotów”.
Podobnie jak w kwietniu, dużym zainteresowaniem mediów cieszyły się rankingi publikowane przez Rzeczpospolitą, przede wszystkim Lista 500 największych przedsiębiorstw w Polsce oraz jedenasty ranking szkół wyższych przygotowanych wspólnie przez dziennik oraz miesięcznik Perspektywy. Szczególnie chętnie wyniki podawały media regionalne, podkreślając pozycje uzyskane w rankingach przez „swoje” firmy i uczelnie. Z treści publikacji jednoznacznie wynika, że uwzględnienie w wymienionych rankingach jest nobilitujące nie tylko dla firmy czy szkoły, ale przede wszystkim dla regionu. Rankingi prowadzone długofalowo przez Rzeczpospolitą stały się marką samą w sobie.
Również w powołaniach na Gazetę Wyborczą dominowała tematyka katastrofy Tupolewa. Podawano za Gazetą Wyborczą dwa sensacyjne newsy: zeznania rzekomego świadka katastrofy Nikołaja Łosiewa, który miał widzieć pięć ciał w kabinie pilotów oraz doniesienia dziennikarzy GW, że głos piątej osoby w kokpicie należał do Mariusza Kazany, dyrektora protokołu dyplomatycznego.
Warte zauważenia są bardzo dobre wyniki Naszego Dziennika i miesięcznika Perspektywy.
Nasz Dziennik zawdzięcza liczne cytowania informacjom publikowanym w kontekście katastrofy pod Smoleńskiem (to aż 70% wszystkich powołań na Nasz Dziennik). Duży oddźwięk w mediach miała sensacyjna wiadomość, że pracownicy BOR będący na miejscu zdarzenia nie chcieli wydać ciała prezydenta Rosjanom, wcześniej przykrywając je swoimi marynarkami. Druga fala powołań na ND to dementowanie powyższej informacji w mediach.
Miesięcznik Perspektywy znalazł się w pierwszej piętnastce najczęściej cytowanych mediów w Polsce. Tak dobry wynik był możliwy dzięki szerokiemu zainteresowaniu mediów wspólnym projektem Rzeczpospolitej i Perspektyw: ogólnopolskim Rankingiem Szkół Wyższych.
W maju podobnie jak w kwietniu media zdominowały informacje dotyczące katastrofy pod Smoleńskiem. Był to zdecydowanie najczęściej pojawiający się temat powołań (ponad 28% całości).
Cały raport znajduje się na stronie: http://www.instytut.com.pl/raporty