Ranking najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce: rok Rzeczpospolitej
W sierpniu media powoływały się na Rzeczpospolitą głównie w dwóch kontekstach: polityki polskiej oraz sondaży i rankingów. Bardzo dużą popularnością cieszył się doroczny Ranking Samorządów. W mediach, głównie regionalnych, pojawiały się obszerne opisy badania – jak wynika z analizy mediów: być wyróżnionym w rankingu to dla samorządów kwestia nobilitująca.
W powołaniach na Gazetę Wyborczą, podobnie jak w poprzednim miesiącu, dominowała tematyka sporu o krzyż spod Pałacu Prezydenckiego. Media przytaczały za GW wypowiedzi i opinie na temat sytuacji pod Pałacem oraz relacjonowały za pomocą doniesień gazety wydarzenia z Krakowskiego Przedmieścia.
Na Dziennik Gazeta Prawna najczęściej powoływano się w kontekście katastrofy pod Smoleńskiem. Media powielały informację Dziennika, jakoby polskie MSZ przez półtora miesiąca nie potrafiło powiedzieć stronie rosyjskiej, jaki charakter będzie miała wizyta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.
W sierpniowym raporcie trzy niespodzianki:
Regionalne Radio Podlasie, dotąd nieistniejące praktycznie w zestawieniu wskoczyło nie tylko na czoło najczęściej przywoływanych rozgłośni regionalnych, ale pojawiło się w głównym rankingu stacji radiowych. Wszystko za sprawą wypowiedzi Zbigniewa Girzyńskiego (PiS) udzielonej na antenie Radia Podlasie. Girzyński stwierdził, że wyobraża sobie Zbigniewa Ziobro jako prezesa PiS. Oświadczenie było potem komentowane w mediach przez samego Zbigniewa Ziobro.
Po roku Radio ZET znika z TOP15 najbardziej opiniotwórczych mediów. Co więcej – zabrakło go też na liście najczęściej cytowanych stacji radiowych. W historii badania Radio ZET sięgało po brąz, wielokrotnie znajdowało się na czwartym miejscu rankingu głównego, prowadziło w zestawieniach najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych i przez wiele lat konkurowało z RMF FM. W przeciągu kilku lat sporadycznie znikało z TOP15 (m.in. lipiec 2005, sierpień 2006, lipiec 2007, sierpień 2009), czy we wrześniu 2010 powróci?
Sportowefakty.pl są najczęściej cytowanym portalem internetowym. Widać systematyczną drogę na szczyt: w czerwcu portal znalazł się na trzecim miejscu, w lipcu awansował na drugą pozycję, w sierpniu przejął prowadzenie. Media chętnie przytaczały nie tylko sportowe newsy, ale również cytowały wypowiedzi z wywiadów udzielonych portalowi.
W rankingu piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazły się w sumie dwie stacje telewizyjne – TVN24 i TVN oraz dwie stacje radiowe – RMF FM i TOK FM.
W rankingach szczegółowych sierpień jest kolejnym miesiącem zwycięstw: TVN24 (292) w zestawieniu stacji telewizyjnych oraz RMF FM (129) wśród rozgłośni radiowych.
Najczęściej komentowanym tematem w sierpniu była polityka polska. Na jej tle przewijały się informacje w kontekście sporu o krzyż pod Pałacem Prezydenckim oraz nowe wątki śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem.
Cały raport znajduje się na stronie: http://www.instytut.com.pl/raporty
Badanie przeprowadzono na podstawie 5604 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 – 31 sierpnia 2010 r. Analiza obejmuje całą prasę (ponad 900 tytułów gazet i czasopism) oraz stacje telewizyjne (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, TVN24, TVN Turbo, Polsat, TV4, TV Biznes, TVN CNBC Biznes) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, Radio PiN, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Radio Euro, Radio Maryja, RDC).
Instytut Monitorowania Mediów monitoruje ponad 900 tytułów prasowych, 33 stacje telewizyjne, 63 stacje radiowe oraz polskie zasoby Internetu. Od 1 lutego 2010 monitoruje social media w tym: Facebook, Twitter, Blip, Goldenline.