IMM: Najczęściej cytowane media sierpnia: „DoRzeczy” liderem tygodników i dominacja TVN24

Oprócz afery reprywatyzacyjnej w warszawskim ratuszu, w mediach często poruszano tematy związane z Igrzyskami Olimpijskimi w Rio i aferą dopingową w polskiej kadrze. Szeroko komentowano także incydenty na uroczystościach pogrzebowych Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

Prasa

Na pierwszym miejscu wśród najczęściej cytowanych tytułów prasowych sierpnia znalazła się „Gazeta Wyborcza”. Wyprzedziła „Rzeczpospolitą” oraz „Dziennik Gazetę Prawną”. „Gazeta Wyborcza” zawdzięcza swoją pozycję publikacjom na temat nieprawidłowości w procesie reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie.

Najczęściej cytowanym tygodnikiem sierpnia był „DoRzeczy”. Inne media powoływały się najczęściej na zamieszczony na jego łamach materiał podsumowujący rok urzędowania prezydenta Andrzeja Dudy.

Dzięki rankingowi „50 najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie”, najczęściej cytowanym miesięcznikiem w sierpniu był „Forbes”.

Telewizja

Wśród stacji telewizyjnych, pod względem cytowań zdecydowanie dominowała TVN24, wyprzedzając TVP Info oraz TVN. TVN24 zawdzięcza pierwszą pozycję materiałom i komentarzom na temat afery reprywatyzacyjnej w Warszawie.

Radio

Na lidera cytowań wśród stacji radowych wysunęła się stacja TOK FM, przed Pierwszym Programem Polskiego Radia oraz Radiem ZET. Inne media najczęściej powoływały się na wywiad, jakiego TOK FM udzielił Juliusz Braun, były szef TVP i członek Rady Mediów Narodowych. Tematem rozmowy była m.in.  sytuacja w telewizji publicznej i wyniki oglądalności.

Portale internetowe

Najczęściej cytowanym przez inne media serwisem internetowym w sierpniu został portal WP.pl, głównie za sprawą publikacji o Igrzyskach Olimpijskich w Rio oraz wiadomości i komentarzy na temat odczytaniu tzw. „apelu smoleńskiego” podczas obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego.

Media ekonomiczne

„Dziennik Gazeta Prawna” wyprzedził „Puls Biznesu” oraz „Forbes”. Wśród portali internetowych, Bankier.pl zremisował z Money.pl.

Media regionalne

Najczęściej cytowanym medium regionalnym sierpnia była „Gazeta Pomorska”, w związku z publikacjami na temat Tomasza i Adriana Zielińskich – sztangistów przyłapanych na dopingu podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio. Na drugiej lokacie znalazło się Radio Gdańsk, a pierwszą trójkę zamyka Radio Szczecin.

Instytut Monitorowania Mediów wyraża zgodę na publikację raportu, wyników badań i dołączonych do nich materiałów graficznych pod warunkiem podania źródła („Instytut Monitorowania Mediów”) w artykule oraz przy każdej grafice.

Badanie przeprowadzono na podstawie 4 620 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 do 31 sierpnia 2016 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości z łamów innych mediów 3 657 razy (2 807 razy w prasie, 1 185w telewizji i 665 w radio).

Analiza obejmuje ponad 1000 gazet i czasopism oraz stacje telewizyjne (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kraków, TVP Sport, TVPinfo, TVN, TVN24, TVN Biznes i Świat, TVN TURBO, TVN Meteo, POLSAT, Polsat News, Polsat Sport, TV4, Canal+, TV Trwam, TV Puls) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, PR4, Radio Dla Ciebie / RDC, Radio Maryja, Muzo.fm, Radio RMF FM, Radio Zet, Radio TOK FM, Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Merkury, Radio Szczecin, Radio Wrocław, Radio Lublin).

Badanie wykonano na podstawie materiałów z monitoringu prasy, radio i telewizji, w których pojawiały się nazwy mediów:
•    prasowych,
•    portali internetowych,
•    stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów.  

UWAGA: Badanie nie obejmuje cytowań, opublikowanych w internecie. Natomiast pod uwagę brane są cytowania mediów internetowych, jeśli pojawiły się one w prasie, radio bądź w telewizji.