Dziennik Rzeczpospolita nadal najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce.

W kwietniu 2010 roku media powoływały się na doniesienia Rzeczpospolitej głównie w odniesieniu do katastrofy prezydenckiego samolotu. Media przytaczały wypowiedzi udzielone przez ekspertów, wojskowych oraz informatorów dotyczące katastrofy pod Smoleńskiem i podawały za gazetą 10 możliwych przyczyn tragedii. Często przywoływano wiadomość o znalezieniu przez Rosjanina polskiego godła z kabiny samolotu, do której to informacji dotarli dziennikarze Rzeczpospolitej. Poza przytaczaniem newsów z Rzeczpospolitej (m.in. o nietypowym rozkładzie radiolatarni na lotnisku w Smoleńsku, przesłuchaniach funkcjonariuszy BOR, zleconych badaniach toksykologicznych ciał ofiar, piśmie gen. Petelickiego skierowanym do parlamentarzystów) media nawiązywały również do publikacji zamieszczonych na łamach dziennika. Najszerzej komentowane były fragmenty tekstu Zdzisława Krasnodębskiego „Już nie przeszkadza”, a odniesienie do cytatu „Gardzę wami” pojawiło się w szerokim spektrum gazet: od Tygodnika Powszechnego, przez Gazetę Wyborczą, Polskę, Express Bydgoski po Fakt. Wspominano również inne publikacje komentujące wydarzenia 10 kwietnia, m.in. autorstwa Pawła Lisickiego, Dominika Zdorta, Igora Jankego oraz wiersz Marka Rymkiewicza „Do Jarosława Kaczyńskiego” wydrukowany na łamach dziennika.

Również w powołaniach na Gazetę Wyborczą i Dziennik Gazeta Prawna w największym stopniu odnoszono się do informacji dotyczących badania przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem. Cytowano m.in. wypowiedź pułkownika Zbigniewa Rzepy, który dla Gazety Wyborczej komentował zapis z czarnych skrzynek Tupolewa oraz sensacyjne informacje o treści czarnych skrzynek, które podał Dziennik Gazeta Prawna

W rankingu wysoką pozycję zajmują stacje telewizyjne i radiowe. TVN 24 cytowany 457 zajmuje czwartą pozycję, zaraz za nim znajduje się radio RMF FM, na który media powoływały się 309 razy. Tuż za nimi uplasowały się Radio ZET (212), TOK FM (204) i TVN (177).

Cały raport znajduje się na stronie: http://www.instytut.com.pl/raporty

 

 

 

Nowością w raporcie jest ranking powołań przygotowany dla regionalnych stacji radiowych i telewizyjnych. Rozgłośnią regionalną, na którą najczęściej powoływały się inne media było w kwietniu Radio Szczecin.

W kwietniu media zdominowały informacje dotyczące katastrofy pod Smoleńskiem. Był to zdecydowanie najczęściej pojawiający się temat powołań (prawie 25% całości).

Również przekazy, wymienionych w raporcie, radiostacji oraz telewizji w większości dotyczyły informacji o katastrofie pod Smoleńskiem, co wpłynęło jednocześnie na ogólną wysoką liczbę powołań. Powołania na programy radiowe i telewizyjne, właśnie w związku z zawartą w nich tematyką, stanowiły w sumie 30% wszystkich odniesień, co dało wzrost o 10% w stosunku do marca br.