Emocje po expose premiera Tuska – pospolite ruszenie w mediach społecznościowych

Podatek od miedzi ważniejszy niż becikowe. Ulga na internet kontra Fundusz Kościelny. Kryzys większy niż sukces. Największy wygrany – Janusz Palikot. Oto obraz niezwykłego poruszenia w mediach społecznościowych po piątkowym expose premiera Donalda Tuska.

Podatek od miedzi ważniejszy niż becikowe

Podatki – to słowo padało najczęściej w publikacjach internetowych, które ukazały się tuż po wystąpieniu premiera. A szczególnie ten jeden: podatek od wydobycia miedzi i srebra, choć z pozoru w mniejszym stopniu dotyka przeciętnego obywatela niż na przykład sprawa wieku emerytalnego, wywołał prawdziwą burzę na forach. Gwałtowny spadek wartości akcji KGHM zaowocował lawiną komentarzy, głównie autorstwa rozgorączkowanych graczy giełdowych.

Internautów poruszyły też kwestie spraw socjalnych: emerytury, becikowe i kształt polityki prorodzinnej pod rządami Donalda Tuska.  Co interesujące, w większym stopniu niż zniesienie ulgi na Internet internautów zajęły sprawy Kościoła: krzyż w Sejmie i fundusze w Kościele.

Kryzys większy niż sukces

Słowo „kryzys” zdominowało nie tylko treść samego expose premiera, ale też internetowych komentarzy do wystąpienia– pojawiło się średnio 5 razy częściej niż „sukces”, mimo odnotowanych przez media pochwał ze strony agencji ratingowych.

Skazane, wydawałoby się, na medialny sukces hasło Jarosława Kaczyńskiego „bezczelne kłamstwa” powróciło w niespełna 3 proc. publikacji. Za to demonstracyjne wyjście z sali posłów PiS okazało się bardziej widowiskowe i pojawiło się w ponad 6 proc. przekazów.

Pojedynek gigantów – Palikot i Kaczyński

Z przekazów internetowych wyłania się nowy lider opozycji – Janusz Palikot. Zarówno mainstreamowe media online, jak i internetowa społeczność, żywo komentowały krytykę expose w wykonaniu Palikota. Jarosław Kaczyński zajął drugie miejsce, w czym pewnie pomogła mocna reakcja PiS na słowa premiera dotyczące zajść z 11 listopada. Udział Leszka Millera w debacie nad expose został również odnotowany przez media, chociaż już w mniejszym stopniu niż barwne wystąpienia liderów PiS i RP.

Pospolite ruszenie w social media

Duża liczba publikacji na forach i blogach to konsekwencja terminu wygłoszenia expose. Weekendowy spokój w mediach oficjalnych i więcej wolnego czasu w tych społecznościowych pozwoliły na rozwój debaty internetowej. Aż 40 proc. wszystkich odniesień do tego tematu pojawiło się w kanałach społecznościowych.

Najwięcej komentarzy po wystąpieniu premiera pojawiło się na forum.gazeta.pl (13 proc.). Przemówienie szeroko komentowane było również  przez Twittera i na Facebooku. Dla porównania: procentowy udział „tradycyjnych” publikacji z wiadomości. gazeta.pl  to tylko 2 proc. całości.

O badaniu:

Badanie wykonano na podstawie 3 952 materiałów internetowych dostarczonych przez Instytut Monitorowania, w których pojawiła się frazy „premier” oraz „expose”. Raport obejmuje okres od zakończenia piątkowego wystąpienia premiera w dniu 18 listopada do poniedziałkowego południa 21 listopada 2011 roku.

+-
+-
+-
+-

Platforma

Serwis umożliwia przeglądanie i analizę publikacji, które ukazały się w internecie oraz social mediach, prasie, telewizji i radiu. Wynik monitoringu prezentowany jest w intuicyjnej aplikacji, której funkcjonalności skracają czas potrzebny na przeanalizowanie przekazów. Z wykorzystaniem tego narzędzia samodzielnie stworzysz także biuletyny, raporty statystyczne lub wyeksportujesz zestawienia materiałów w wybranych formatach. Sprawdź jak to działa – już dzisiaj zamów bezpłatny test!

Moduł analityczny

Moduł analityczny przedstawia wyniki monitoringu wszystkich mediów w formie interaktywnych wykresów i tabel. Ułatwia wyszukiwanie najbardziej nośnych tematów oraz insightów. W aplikacji zbadasz również efekty komunikacji wybranej marki na tle konkurencji. Wszystkie wykresy i tabele możesz pobierać w kilku formatach, a dane źródłowe eksportować do arkusza xls. Zamów bezpłatny test dowolnego monitoringu mediów i sprawdź możliwości modułu analitycznego!

AMI

Aplikacja AMI udostępnia wynik monitoringu portali i social mediów. Nieograniczona liczba słów kluczowych oraz możliwość samodzielnego tworzenia reguł monitoringu zapewniają odsianie informacji nie związanych z tematem oraz internetowego spamu. Aktualizacja wyników następuje w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe w prowadzeniu social listening, ale też w pracy z hejtem i sytuacjami kryzysowymi. Korzystając z AMI otrzymujesz także dostęp do archiwum www od 2007 roku oraz pełną analitykę wyników w module analitycznym. Sprawdź już teraz wszystkie możliwości AMI w bezpłatnym teście!

MediaContact

Baza dziennikarzy MediaContact to aplikacja dla osób prowadzących relacje z mediami. Na podstawie bieżącego monitoringu mediów baza jest stale aktualizowana i uzupełniana o nowe kontakty. To gwarantuje, że wysłana informacja trafi do dziennikarzy aktywnie publikujących artykuły na wybrane tematy. Częścią bazy MediaContact jest Biuro prasowe umożliwiające tworzenie i zarządzanie wysyłką informacji prasowych, a także ich publikację na stronie www. Biuro jest bezpłatne dla wszystkich użytkowników bazy MediaContact. Sprawdź jak to działa w bezpłatnym teście!

Biuro Prasowe

Baza dziennikarzy MediaContact jest przeznaczona dla wszystkich osób prowadzących relacje z mediami. Dane w bazie są codziennie aktualizowane i uzupełniane o nowe kontakty na podstawie monitoringu mediów. To gwarantuje, że wysłana informacja trafi do dziennikarzy aktywnie publikujących artykuły na wybrane tematy. Częścią bazy MediaContact jest Biuro prasowe umożliwiające tworzenie i zarządzanie wysyłką informacji prasowych, a także ich publikację na stronie www. Biuro jest bezpłatne dla wszystkich użytkowników bazy MediaContact. Sprawdź jak to działa w bezpłatnym teście!

Admonit

Admonit to narzędzie do analizy i raportowania wydatków reklamowych w telewizji, radiu i prasie. Jeśli chcesz: przeanalizować wydatki reklamowe firmy/marki oraz jej konkurencji, zweryfikować wykorzystanie w danej branży/firmie poszczególnych kanałów komunikacji, a także w łatwy sposób monitorować rynek reklamy i pojawiające się tam nowe kampanie – bezpłatnie przetestuj Admonit już dzisiaj!

Maksymalny rozmiar pliku: 500kB Dopuszczalne formaty: png, jpg