Głośna publikacja zapewnia zwycięstwo Wyborczej
Drugi miesiąc z rzędu liderem rankingu jest Gazeta Wyborcza, cytowana 1046 razy. Gazeta zawdzięcza swoje zwycięstwo szeroko cytowanym artykułom dotyczącym: molestowania nieletnich w Szczecinie („Ukryty grzech Kościoła” autorstwa Romana Daszczyńskiego i Pawła Wiejasa), sytuacji w polskim wojsku oraz rankingom i sondażom. Dziennik awansował z trzeciego na drugie miejsce (760 powołań) dzięki odniesieniom do publikacji na temat sporów wokół Traktatu Lizbońskiego, polityki polskiej oraz ekonomii, rynku i finansów. Trzecia lokata należy do Rzeczpospolitej cytowanej 754 razy najczęściej w kontekście rankingów i sondaży, ekonomii rynku i finansów oraz ustawodawstwa i prawa.
W marcu obserwujemy spadek liczby cytowań prawie wszystkich mediów w rankingu. Na czwarte miejsce awansowała stacja TVN24 z wynikiem 355 powołań. Natomiast TVN była cytowana 183 razy (9.miejsce). Tygodnik Wprost, który był cytowany głównie dzięki wypowiedzi Marii Kaczyńskiej na temat in vitro, spadł na piąte miejsce (323). Liderem wśród stacji radiowych jest RMF FM, na której doniesienia inne media powoływały się 192 razy. Kolejna w zestawieniu rozgłośnia – TOK FM – zajmuje 12. lokatę (142).
Dziennik Polska zajął 6. miejsce z wynikiem 2931 powołań. Z tygodników opinii oprócz Wprost w zestawieniu znalazł się tylko Newsweek (190 powołań, 8. miejsce). Jedyny w zestawieniu portal Onet.pl zajmuje 10. lokatę, cytowany przez inne media 158 razy. Dzienniki biznesowo-ekonomiczne są reprezentowane przez Gazetę Prawną, cytowaną 155 razy (11.miejsce) oraz Puls Biznesu (126, 14. miejsce).
Zestawienie zamyka Super Express, cytowany 108 razy, najczęściej w kontekście prowokacji zastosowanej wobec Ewy Sowińskiej, rzecznika praw dziecka. Fakt nie znalazł się w pierwszej piętnastce.
Tabela 1. Najczęściej cytowane publikacje w marcu
W marcu wśród tematów powołań dominowały: spory wokół ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego i nieporozumienia na linii rząd – prezydent, sprawa molestowania seksualnego chłopców w ognisku dla trudnej młodzieży w Szczecinie, nowe ustalenia śledztwa w sprawie powiązań między polityką a biznesem w aferze gruntowej, reakcja w Polsce i na świecie na orędzie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kontrowersje dotyczące zwolnionego z aresztu biznesmena Marka Dochnala, obchody rocznicy wystąpień studenckich w marcu 1968 r., planowany przez niektórych polityków bojkot olimpiady w Pekinie, kontrowersje wokół WSI oraz śledztwo w sprawie seksafery w Olsztynie, a także ustalenia związane z wypadkiem samochodowym dziennikarza sportowego Macieja Zientarskiego
Najwięcej cytatów z prasy regionalnej i lokalnej pochodziło – podobnie jak w zeszłych miesiącach – z woj. mazowieckiego (Życie Warszawy, 38), śląskiego (Polska Dziennik Zachodni, 22) oraz małopolskiego (Polska Gazeta Krakowska, 18).
Od 1 do 31 marca na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 4839 przekazy mediowe. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 6746 razy (prasowych, radiowych i telewizyjnych. Analiza obejmuje tylko te przekazy, które nie są przeglądami prasy.
1. Wynik dla dziennika „Polska” stanowi suma powołań na regionalne mutacje wydawane pod wspólnym tytułem „Polska”: „Polska Dziennik Bałtycki”, „Polska Dziennik Łódzki”, „Polska Dziennik Zachodni”, „Polska Gazeta Krakowska”, „Polska Gazeta Wrocławska”, „Polska Głos Wielkopolski”, „Polska Kurier Lubelski”, „Polska Gazeta Opolska”
W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, których autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest ponad 800 tytułów prasowych, stacje telewizyjne oraz wybrane programy rozgłośni radiowych. Raport marcowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów: http://www.instytut.com.pl/raporty. Aby otrzymać pełną lub sprofilowaną wersję raportu, prosimy o kontakt: k.ewert@instytut.com.pl.
Instytut Monitorowania Mediów monitoruje ponad 800 tytułów prasowych, 82 stacje telewizyjne i radiowe oraz polskie zasoby Internetu. Instytut Monitorowania Mediów jest członkiem FIBEP – elitarnej organizacji zrzeszającej 91 firm monitorujących media z 41 krajów. Od 2002 r. Instytut Monitorowania Mediów wspiera działalność Forum Odpowiedzialnego Biznesu.