IMM: Najbardziej opiniotwórcze media w marcu. Głównym tematem – opinia Komisji Weneckiej.

Czwarte miejsce zajęła telewizja TVN24 oraz piąte ex aequo Radio ZET i RMF FM. Szerokim echem w mediach odbiła się informacja o wypadku limuzyny prezydenta Andrzeja Dudy. Komentowano również opublikowaną przez Do Rzeczy listę inwigilowanych dziennikarzy w czasach rządów PO-PSL oraz wypowiedź Beaty Szydło w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów.

Prasa

Czołówkę najczęściej cytowanych tytułów prasowych otwiera dziennik Rzeczpospolita, wyprzedzając Gazetę Wyborczą oraz Fakt. Rzeczpospolita zawdzięcza swoją wysoką pozycję publikacjom na temat wypadku prezydenta Andrzeja Dudy oraz opinii Komisji Weneckiej.

Na pierwszym miejscu wśród najczęściej cytowanych tygodników znalazł się Do Rzeczy, w związku z ujawnieniem listy inwigilowanych dziennikarzy przez ABW w czasach rządów PO-PSL, wyprzedzając Newsweek oraz Wprost.

Najczęściej cytowanym miesięcznikiem był Forbes, za sprawą publikacji listy 100 najbogatszych Polaków, pokonując magazyny Perspektywy oraz Pani.

 

Telewizja

Wśród stacji telewizyjnych dominował TVN24, wyprzedzając Telewizję Trwam oraz TVPinfo. TVN24 zawdzięcza swoją pozycję informacjom na temat problemu nietrzeźwych kierowców zatrzymanych w święta Wielkiej Nocy oraz sprawie dokumentów odnalezionych przez IPN w domu generała Wojciecha Jaruzelskiego. Telewizja Trwam znalazła się na drugiej pozycji dzięki materiałom na temat wznowienia śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej oraz opinii Komisji Weneckiej.

Radio

Stacje RMF FM oraz Radio ZET uplasowały się ex aequo na pierwszym miejscu w marcowym rankingu, pokonując PR3. Liderzy rankingu znacząco wyprzedzili konkurencję w związku z licznymi komentarzami polityków na antenach obu stacji, w odniesieniu do opinii Komisji Weneckiej.

Portale internetowe

Najpopularniejszym portalem w marcu został portal wpolityce.pl, przesuwając na kolejne pozycje sportowefakty.wp.pl oraz wirtualnemedia.pl. Pierwsze miejsce w rankingu portal wpolityce.pl zawdzięcza przeprowadzonemu śledztwu w sprawie wycieku projektu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w odniesieniu do tzw. ustawy naprawczej PiS.

Media ekonomiczne

Dziennik Gazeta Prawna ponownie dominował wśród najczęściej cytowanych mediów ekonomicznych, wyprzedzając Puls Biznesu oraz Forbes.

Media regionalne

Polskie Radio Białystok zostało liderem rankingu najczęściej cytowanych mediów regionalnych,  za sprawą rozmowy na antenie stacji z Jarosławem Kaczyńskim na temat opinii Komisji Weneckiej. Na kolejnych pozycjach znalazło się Radio Gdańsk oraz Radio Kraków.

Instytut Monitorowania Mediów wyraża zgodę na publikację raportu, wyników badań i dołączonych do nich materiałów graficznych pod warunkiem podania źródła („Instytut Monitorowania Mediów”) w artykule oraz przy każdej grafice.

Badanie przeprowadzono na podstawie 6 095 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 do 31 marca 2016 r. Dziennikarze odnosili się do wiadomości z łamów innych mediów 6 173 razy (3 095 razy w prasie, 2 103 w telewizji i 975 w radio).

Analiza obejmuje ponad 1000 gazet i czasopism oraz stacje telewizyjne (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Kraków, TVP Sport, TVPinfo, TVN, TVN24, TVN Biznes i Świat, TVN TURBO, TVN Meteo, POLSAT, Polsat News, Polsat Sport, TV4, Canal+, TV Trwam, TV Puls) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, PR4, Radio Dla Ciebie / RDC, Radio Maryja, Muzo.fm, Radio RMF FM, Radio Zet, Radio TOK FM, Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Merkury, Radio Szczecin, Radio Wrocław, Radio Lublin).

Badanie wykonano na podstawie materiałów z monitoringu prasy, radio i telewizji, w których pojawiały się nazwy mediów:

  • prasowych,
  • portali internetowych,
  • stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów. 

UWAGA: Badanie nie obejmuje cytowań, opublikowanych w internecie. Natomiast pod uwagę brane są cytowania mediów internetowych, jeśli pojawiły się one w prasie, radio bądź w telewizji.

Instytut Monitorowania Mediów prowadzi badanie nieprzerwanie od września 2003 r. Raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” dostarcza informacji na temat liczby cytatów z mediów ukazujących się w innych mediach, z wyłączeniem agencji informacyjnych i przedruków. Stała wysoka liczba cytowań to jeden z elementów mających wpływ na zwiększenie wiarygodności i opiniotwórczości danego medium. Raport „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce” jest często wykorzystywany przez media, m.in. w opisach ich osiągnięć i sukcesów oraz w analizach czytelnictwa i sprzedaży.

Instytut Monitorowania Mediów monitoruje ponad 1000 tytułów prasowych, oraz prawie 150 stacji RTV oraz polskie zasoby internetu wraz z social media.  

 

 

+-
+-
+-
+-

Platforma

Serwis umożliwia przeglądanie i analizę publikacji, które ukazały się w internecie oraz social mediach, prasie, telewizji i radiu. Wynik monitoringu prezentowany jest w intuicyjnej aplikacji, której funkcjonalności skracają czas potrzebny na przeanalizowanie przekazów. Z wykorzystaniem tego narzędzia samodzielnie stworzysz także biuletyny, raporty statystyczne lub wyeksportujesz zestawienia materiałów w wybranych formatach. Sprawdź jak to działa – już dzisiaj zamów bezpłatny test!

Moduł analityczny

Moduł analityczny przedstawia wyniki monitoringu wszystkich mediów w formie interaktywnych wykresów i tabel. Ułatwia wyszukiwanie najbardziej nośnych tematów oraz insightów. W aplikacji zbadasz również efekty komunikacji wybranej marki na tle konkurencji. Wszystkie wykresy i tabele możesz pobierać w kilku formatach, a dane źródłowe eksportować do arkusza xls. Zamów bezpłatny test dowolnego monitoringu mediów i sprawdź możliwości modułu analitycznego!

AMI

Aplikacja AMI udostępnia wynik monitoringu portali i social mediów. Nieograniczona liczba słów kluczowych oraz możliwość samodzielnego tworzenia reguł monitoringu zapewniają odsianie informacji nie związanych z tematem oraz internetowego spamu. Aktualizacja wyników następuje w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe w prowadzeniu social listening, ale też w pracy z hejtem i sytuacjami kryzysowymi. Korzystając z AMI otrzymujesz także dostęp do archiwum www od 2007 roku oraz pełną analitykę wyników w module analitycznym. Sprawdź już teraz wszystkie możliwości AMI w bezpłatnym teście!

MediaContact

Baza dziennikarzy MediaContact to aplikacja dla osób prowadzących relacje z mediami. Na podstawie bieżącego monitoringu mediów baza jest stale aktualizowana i uzupełniana o nowe kontakty. To gwarantuje, że wysłana informacja trafi do dziennikarzy aktywnie publikujących artykuły na wybrane tematy. Częścią bazy MediaContact jest Biuro prasowe umożliwiające tworzenie i zarządzanie wysyłką informacji prasowych, a także ich publikację na stronie www. Biuro jest bezpłatne dla wszystkich użytkowników bazy MediaContact. Sprawdź jak to działa w bezpłatnym teście!

Biuro Prasowe

Baza dziennikarzy MediaContact jest przeznaczona dla wszystkich osób prowadzących relacje z mediami. Dane w bazie są codziennie aktualizowane i uzupełniane o nowe kontakty na podstawie monitoringu mediów. To gwarantuje, że wysłana informacja trafi do dziennikarzy aktywnie publikujących artykuły na wybrane tematy. Częścią bazy MediaContact jest Biuro prasowe umożliwiające tworzenie i zarządzanie wysyłką informacji prasowych, a także ich publikację na stronie www. Biuro jest bezpłatne dla wszystkich użytkowników bazy MediaContact. Sprawdź jak to działa w bezpłatnym teście!

Admonit

Admonit to narzędzie do analizy i raportowania wydatków reklamowych w telewizji, radiu i prasie. Jeśli chcesz: przeanalizować wydatki reklamowe firmy/marki oraz jej konkurencji, zweryfikować wykorzystanie w danej branży/firmie poszczególnych kanałów komunikacji, a także w łatwy sposób monitorować rynek reklamy i pojawiające się tam nowe kampanie – bezpłatnie przetestuj Admonit już dzisiaj!

Maksymalny rozmiar pliku: 500kB Dopuszczalne formaty: png, jpg