IMM: Polacy dumni z życia w pojedynkę? Social media o singlach

Single z wyboru, single bez powodu

Na singla i singielkę najłatwiej trafić na mikroblogach – wynika z monitoringu social media w IMM. Do życia w pojedynkę Polacy najczęściej przyznają się na Twitterze. Od 6 do 19 lipca pojawiło się tam ponad 47% wszystkich publikacji na ten temat. Na drugim miejscu znalazł się Facebook (26,7%) a na trzecim – fora internetowe (10,5%). Czwarte miejsce przypadło portalom internetowym (8,6 %), a stawkę zamykają pojawiające się w sieci fotografie i zamieszczone przy nich komentarze (4,6%).

Internauci najchętniej czytają o singlach na portalach internetowych oraz na Facebooku. Opublikowane tam artykuły i komentarze mogły zostać wyświetlone ponad 3 mln razy. „Będę orginalna i powiem, że jestem singlem z wyboru #SingleBecause” – pisała jedna z użytkowniczek na Twitterze.  „Kiedy moja matka zrozumie, że nie szukam na siłę chłopaka i nie przeszkadza mi bycie singielką, no kiedy?” – skarżyła się kolejna. Inna deklarowała natomiast, że „jest singielką z wyboru tylko nie swojego”.

Social media azylem dla samotników

Internauci starają się walczyć z przedstawianiem życia w pojedynkę jako stygmatu. Świadczą o tym popularne w social media publikacje i wpisy starające przedstawić taki status w innym, lepszym świetle.

„Bycie singielką to nic złego! Oto rzeczy, których możesz się nauczyć” – czytamy w artykule umieszczonym na facebookowej stronie portalu NaObcasach.pl. „Czego nauczy Cię bycie singielką? 6 cennych lekcji, które daje wolność” – podaje serwis Papilot.pl. „Bycie singielką jest piękne” – komentują „Bezlitosne Kobiety” na Facebooku.  To tylko niektóre z publikacji przypominających Polkom i Polakom o tym, że bycie singlem to nic złego.

Życie singla/singielki często przedstawiane jest zatem jako atut. Można to zauważyć śledząc pojawiające się opinie internautów oraz wydźwięk ich wypowiedzi. Stosunek pozytywnych publikacji do negatywnych wynosił w badanym okresie ponad 2 do 1.  Status osoby samotnej jest dla większości internetowych komentatorów symbolem niezależności, a także powodem do dumy.

Samotni jak… One Direction?

Media społecznościowe stały się skarbnicą wiedzy i porad na temat samotnego trybu życia.  „Jakie macie rady dla singielki ?”  –  pytają użytkownicy na forum kafeteria.pl, a podobne pytania i odpowiedzi znajdziemy także na Zapytaj.Onet.pl czy Ask.fm.

Co ciekawe, w przypadku interakcji w mediach społecznościowych, prawie 92% stanowią udostępnienia. To głównie zasługa Twittera i nośnych wpisów, nawiązujących do młodzieżowych idoli.

„Jestem singlem i naprawdę nie mam typu – Harry Styles” – czytamy w jednym z najpopularniejszych tweetów. „Bycie singlem nie znaczy, że jesteś słaby, to znaczy, że jesteś wyjątkowo silny, aby czekać na to na co zasługujesz” – głosi kolejny podawany dalej wiele razy wpis.

O badaniu:

Badanie oparto o dane z monitoringu internetu i mediów społecznościowych. Monitoring przeprowadzono w okresie 6.07.2016 do 19,07.2016. Monitorowano takie hasła jak: „singiel”, „singielka”, „jestem singlem”, „jestem singielką”. Analizę wykonano w Module Analitycznym IMM.

Autor: Konrad Wróbel, Asystent ds. PR

 

+-
+-
+-
+-

Platforma

Serwis umożliwia przeglądanie i analizę publikacji, które ukazały się w internecie oraz social mediach, prasie, telewizji i radiu. Wynik monitoringu prezentowany jest w intuicyjnej aplikacji, której funkcjonalności skracają czas potrzebny na przeanalizowanie przekazów. Z wykorzystaniem tego narzędzia samodzielnie stworzysz także biuletyny, raporty statystyczne lub wyeksportujesz zestawienia materiałów w wybranych formatach. Sprawdź jak to działa – już dzisiaj zamów bezpłatny test!

Moduł analityczny

Moduł analityczny przedstawia wyniki monitoringu wszystkich mediów w formie interaktywnych wykresów i tabel. Ułatwia wyszukiwanie najbardziej nośnych tematów oraz insightów. W aplikacji zbadasz również efekty komunikacji wybranej marki na tle konkurencji. Wszystkie wykresy i tabele możesz pobierać w kilku formatach, a dane źródłowe eksportować do arkusza xls. Zamów bezpłatny test dowolnego monitoringu mediów i sprawdź możliwości modułu analitycznego!

AMI

Aplikacja AMI udostępnia wynik monitoringu portali i social mediów. Nieograniczona liczba słów kluczowych oraz możliwość samodzielnego tworzenia reguł monitoringu zapewniają odsianie informacji nie związanych z tematem oraz internetowego spamu. Aktualizacja wyników następuje w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe w prowadzeniu social listening, ale też w pracy z hejtem i sytuacjami kryzysowymi. Korzystając z AMI otrzymujesz także dostęp do archiwum www od 2007 roku oraz pełną analitykę wyników w module analitycznym. Sprawdź już teraz wszystkie możliwości AMI w bezpłatnym teście!

MediaContact

Baza dziennikarzy MediaContact to aplikacja dla osób prowadzących relacje z mediami. Na podstawie bieżącego monitoringu mediów baza jest stale aktualizowana i uzupełniana o nowe kontakty. To gwarantuje, że wysłana informacja trafi do dziennikarzy aktywnie publikujących artykuły na wybrane tematy. Częścią bazy MediaContact jest Biuro prasowe umożliwiające tworzenie i zarządzanie wysyłką informacji prasowych, a także ich publikację na stronie www. Biuro jest bezpłatne dla wszystkich użytkowników bazy MediaContact. Sprawdź jak to działa w bezpłatnym teście!

Biuro Prasowe

Baza dziennikarzy MediaContact jest przeznaczona dla wszystkich osób prowadzących relacje z mediami. Dane w bazie są codziennie aktualizowane i uzupełniane o nowe kontakty na podstawie monitoringu mediów. To gwarantuje, że wysłana informacja trafi do dziennikarzy aktywnie publikujących artykuły na wybrane tematy. Częścią bazy MediaContact jest Biuro prasowe umożliwiające tworzenie i zarządzanie wysyłką informacji prasowych, a także ich publikację na stronie www. Biuro jest bezpłatne dla wszystkich użytkowników bazy MediaContact. Sprawdź jak to działa w bezpłatnym teście!

Admonit

Admonit to narzędzie do analizy i raportowania wydatków reklamowych w telewizji, radiu i prasie. Jeśli chcesz: przeanalizować wydatki reklamowe firmy/marki oraz jej konkurencji, zweryfikować wykorzystanie w danej branży/firmie poszczególnych kanałów komunikacji, a także w łatwy sposób monitorować rynek reklamy i pojawiające się tam nowe kampanie – bezpłatnie przetestuj Admonit już dzisiaj!

Maksymalny rozmiar pliku: 500kB Dopuszczalne formaty: png, jpg