Jak komunikuje się świat

Czy wiecie, w jakim kraju najwięcej osób ma telefon komórkowy? Nie, nie zgadliście – w Hiszpanii! A kto najrzadziej wysyła smsy? Niemcy!

Z szaleńczo ciekawego raportu PEW Center wynika, że Niemcy nie tylko najrzadziej wysyłają smsy, ale też najrzadziej dzwonią. Pojawia się pytanie, do czego w ogóle wykorzystują swoje komórki, bo rzadko kiedy jest to łączenie się z Internetem lub robienie zdjęć. (Zostaje budzik? Kalkulator? Przycisk do papieru?)

Raport porównuje wykorzystanie komórek, internetu i mediów społecznościowch w 21 krajach świata, reprezentatywnych dla różnych kontynentów, z różnych grup zamożności i rozwoju. (Niestety nie ma krajów skandynawskich, którzy przecież słyną z wysokiej „internetyzacji”.) Zaskoczyły mnie duże różnice w wykorzystaniu telefonów i internetu w krajach o bardzo zbliżonym statusie: o ile niechęć do łączenia się z internetem przez komórkę może być wyjaśniona taryfami operatorów w danym kraju, to jak wytłumaczyć fakt, że Hiszpanie dwa razy częściej niż Niemcy robią zdjęcia telefonem komórkowym? Różnice kulturowe?

 

Nacjami najczęściej korzystającymi z internetu przez komórkę są Japończycy i Izraelczycy. Natomiast o ile Izrael zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wykorzystanie mediów społecznościowych, to Japończycy najwyraźniej jeszcze się do nich nie przekonali (a PEW zapewnia, że wziął pod uwagę „lokalną specyfikę”, czyli społecznościówki popularne w danym kraju).

O ile telefony komórkowe są dosyć powszechnie wykorzystywane nawet w krajach rozwijających się, to internet i media społecznościowe pozostają zabawką krajów zamożnych. W Indiach 6 proc. społeczeństwa ma dostęp do internetu, w Pakistanie 4 proc. PKB na głowę jest dodatnio skorelowane z wykorzystaniem mediów społecznościowych w danym kraju.

Polska i Europa Wschodnia

Polska niestety nie jest liderem Europy wschodniej, jeśli chodzi o nowe technologie. 78 proc. Polaków ma telefon komórkowy – wypadamy blado w porównaniu z Litwinami, zakomórkowanymi w 91 proc. Wyprzedza nas też Rosja i Ukraina (czyli właściwie wszystkie kraje regionu uwzględnione w badaniu). Całe szczęście, jeśli chodzi o internetyzację, to wyprzedza nas tylko Litwa. (uff… 🙂 Jesteśmy też przodownikami w sferze mobilnego internetu: aż 30 proc. Polaków posiadających komórki łączy się przez nie z siecią.