Najbardziej medialne ciąże (infografika) – ranking Kompas Social Media IMM

 

Medialny kapitał na ciąży zbić można na kilka sposobów: dementując pogłoski o ciąży (znaczna liczba publikacji dotyczących Katarzyny Glinki wynikały z jej potwierdzania i zaprzeczania doniesieniom na temat dziecka), na bazie powszechnie znanych problemów z zajściem w ciążę (Katarzyna Skrzynecka) lub w kontekście skandalizującym (Anna Mucha). Ta ostatnia metoda przyniosła najlepsze rezultaty, przemianę niepokornej skandalistki w Matkę Polkę chętnie relacjonowały portale internetowe. Anna Mucha doskonale zdaje sobie sprawę z potęgi Internetu: prowadzi bloga anna-mucha.bloog.pl, cieszącego się widocznym zainteresowaniem – zaledwie 4 wpisy w listopadzie wystarczyły, by pojawiło się pod nimi niemal 500 komentarzy.

Na początku była Demi

Sprawdzonym i skutecznym sposobem na wzbudzenie zainteresowania mediów są obszerne wywiady prasowe, bogato ilustrowane, a przede wszystkim rozbierane sesje okładkowe. Zaczęło się w 1992 roku od Demi Moore w Vanity Fair, na polskim gruncie szybko znalazło liczne naśladowczynie i stało się swoistą modą. Anna Mucha nadała nową jakość debacie o seksualności ciężarnych – nie tylko wzięła udział w odważnej sesji zdjęciowej, ale też zapowiedziała, że zamierza przeżyć orgazm w czasie porodu. Marta Szulawiak w listopadzie wzięła udział w rozbieranej sesji ciążowej, jednak po Musze trudno było zaszokować media.

Ciąże filmowe a rzeczywiste

Selekcja materiałów do raportu pozwoliła zaobserwować interesujące zjawisko: ostateczna liczba publikacji na temat Romy Gąsiorowskiej jest niewspółmiernie mała do pierwotnego wyniku monitoringu dla fraz „Roma Gąsiorowska ciąża”, „spodziewa się dziecka”, itd. – bardzo dużo publikacji na temat aktorki i ciąży dotyczyła jej roli w filmie „Ki”. Prywatna ciąża aktorki wystąpiła jedynie na marginesie osiągnięć zawodowych, co jest rzadkie w epoce sprzedawania prywatności.

Tata – statysta

Na przykładzie Anny Muchy i Marcela Sory zaobserwować można, o ile większym zainteresowaniem cieszy się matka, niż ojciec dziecka, choć dysproporcję tę prosto wyjaśnia różnica w rozpoznawalności partnerów ogólnie. W analizowanym okresie nie pojawiła się niestety żadna ciąża łącząca znanego ojca z mniej znaną matką, co nie pozwoliło na miarodajne porównanie w tej kwestii.

I tak to się kręci

Raport Instytutu Monitorowania Mediów powstał na bazie przekazów, które pojawiły się w internecie od 1 czerwca do 30 listopada 2011. O ciążach polskich gwiazd w Internecie najwięcej donosiły e-wydania Faktu i Super Expressu oraz portale: plejada.pl, pudelek.pl, plotek.pl, kozaczek.pl oraz pomponik.pl.

Osią badań była ciąża Anny Muchy, prawdziwy ewenement medialny, który przypomniał, że tematyka prorodzinna jest wciąż trendy. Najlepszy dowód: najświeższy wpis na blogu aktorki – opublikowane przed południem 30 listopada oficjalne potwierdzenie narodzin dziecka, opatrzone zdjęciem, w ciągu 3 godzin doczekało się 250 komentarzy.

Zobacz raport oraz INFOGRAFIKĘ na stronie Kompas Social Media.

Zobacz pozostałe raporty na stronie IMM.

Instytut Monitorowania Mediów wyraża zgodę na publikację raportu, wyników badań i dołączonych do nich materiałów graficznych pod warunkiem podania źródła ("Instytut Monitorowania Mediów” lub „Kompas Social Media”) w artykule oraz oznaczenia źródła przy każdej grafice.

Autor:
Nina Olszewska, starsza specjalistka analiz przekazów mediowych IMM.

O badaniu:
Badanie wykonano na podstawie ponad 2000 materiałów internetowych dostarczonych przez Instytut Monitorowania Mediów, w których pojawiły się nazwiska celebry tek w kontekście ciąży. raport został oparty na przekazach z okresu od 1 czerwca do 30 listopada 2011r. dotyczących ciężarnych celebrytek: Anny Muchy, Katarzyny Skrzyneckiej, Reni Jusis, Anny Wyszkoni Katarzyny Glinki, Mari Sadowskiej, Magdaleny Schejbal, Marty Szulawiak i Romy Gąsiorowskiej.

O Kompasie Social Media:
Kompas Social Media to projekt Instytutu Monitorowania Mediów. Jest to audyt dotychczasowej obecności firmy, marki, osoby czy całej branży w mediach społecznościowych na tle jej obecności w Internecie. Raport umożliwia identyfikację najbardziej popularnych miejsc dyskusji na temat marki lub firmy, wskazuje również kanały jeszcze niezagospodarowane. Audyt sygnalizuje momenty największego nasilenia komentarzy, z uwzględnieniem głównych tematów, co pomaga w szczegółowej analizie komentarzy internautów na badany temat. W raporcie uwzględniony jest też wydźwięk publikacji na temat badanego hasła. Analiza wyszczególnia również autorów treści w sieci, będących lub mogących się stać liderami opinii. Kompas pomaga ocenić dotychczasowe przekazy na temat firmy/ marki i znaleźć miejsca w Internecie, w których pojawia się ona jak i jej klienci. To pomoc w dostosowaniu lub zoptymalizowaniu komunikacji w poszczególnych kanałach w Internecie.

O IMM:
Instytut Monitorowania Mediów od 10 lat świadczy usługi wyszukiwania i analizy informacji publikowanych w mediach oraz tworzenia raportów wizerunkowych. Stale monitoruje ponad 900 tytułów gazet i czasopism ogólnopolskich, regionalnych i anglojęzycznych, ponad 100 stacji RTV, polskie zasoby Internetu oraz social media. Od 2002 roku Instytut Monitorowania Mediów jest członkiem FIBEP – elitarnej organizacji zrzeszającej ponad 90 firm monitorujących media z przeszło 40  krajów świata. IMM jest twórcą kwartalnego newslettera FIBEP, poświęconego PR i komunikacji, dedykowanego firmom monitorującym media.


+-
+-
+-
+-

Platforma

Serwis umożliwia przeglądanie i analizę publikacji, które ukazały się w internecie oraz social mediach, prasie, telewizji i radiu. Wynik monitoringu prezentowany jest w intuicyjnej aplikacji, której funkcjonalności skracają czas potrzebny na przeanalizowanie przekazów. Z wykorzystaniem tego narzędzia samodzielnie stworzysz także biuletyny, raporty statystyczne lub wyeksportujesz zestawienia materiałów w wybranych formatach. Sprawdź jak to działa – już dzisiaj zamów bezpłatny test!

Moduł analityczny

Moduł analityczny przedstawia wyniki monitoringu wszystkich mediów w formie interaktywnych wykresów i tabel. Ułatwia wyszukiwanie najbardziej nośnych tematów oraz insightów. W aplikacji zbadasz również efekty komunikacji wybranej marki na tle konkurencji. Wszystkie wykresy i tabele możesz pobierać w kilku formatach, a dane źródłowe eksportować do arkusza xls. Zamów bezpłatny test dowolnego monitoringu mediów i sprawdź możliwości modułu analitycznego!

AMI

Aplikacja AMI udostępnia wynik monitoringu portali i social mediów. Nieograniczona liczba słów kluczowych oraz możliwość samodzielnego tworzenia reguł monitoringu zapewniają odsianie informacji nie związanych z tematem oraz internetowego spamu. Aktualizacja wyników następuje w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe w prowadzeniu social listening, ale też w pracy z hejtem i sytuacjami kryzysowymi. Korzystając z AMI otrzymujesz także dostęp do archiwum www od 2007 roku oraz pełną analitykę wyników w module analitycznym. Sprawdź już teraz wszystkie możliwości AMI w bezpłatnym teście!

MediaContact

Baza dziennikarzy MediaContact to aplikacja dla osób prowadzących relacje z mediami. Na podstawie bieżącego monitoringu mediów baza jest stale aktualizowana i uzupełniana o nowe kontakty. To gwarantuje, że wysłana informacja trafi do dziennikarzy aktywnie publikujących artykuły na wybrane tematy. Częścią bazy MediaContact jest Biuro prasowe umożliwiające tworzenie i zarządzanie wysyłką informacji prasowych, a także ich publikację na stronie www. Biuro jest bezpłatne dla wszystkich użytkowników bazy MediaContact. Sprawdź jak to działa w bezpłatnym teście!

Biuro Prasowe

Baza dziennikarzy MediaContact jest przeznaczona dla wszystkich osób prowadzących relacje z mediami. Dane w bazie są codziennie aktualizowane i uzupełniane o nowe kontakty na podstawie monitoringu mediów. To gwarantuje, że wysłana informacja trafi do dziennikarzy aktywnie publikujących artykuły na wybrane tematy. Częścią bazy MediaContact jest Biuro prasowe umożliwiające tworzenie i zarządzanie wysyłką informacji prasowych, a także ich publikację na stronie www. Biuro jest bezpłatne dla wszystkich użytkowników bazy MediaContact. Sprawdź jak to działa w bezpłatnym teście!

Admonit

Admonit to narzędzie do analizy i raportowania wydatków reklamowych w telewizji, radiu i prasie. Jeśli chcesz: przeanalizować wydatki reklamowe firmy/marki oraz jej konkurencji, zweryfikować wykorzystanie w danej branży/firmie poszczególnych kanałów komunikacji, a także w łatwy sposób monitorować rynek reklamy i pojawiające się tam nowe kampanie – bezpłatnie przetestuj Admonit już dzisiaj!

Maksymalny rozmiar pliku: 500kB Dopuszczalne formaty: png, jpg