Najbardziej opiniotwórcze media w grudniu 2005 roku

W grudniu ukazały się 4904 przekazy w prasie, radiu i telewizji, w których odnotowano 6131 odniesień do innych mediów. Najwięcej z nich dotyczyło Rzeczpospoliej, na którą powoływano się 1275 razy. Na drugie miejsce spadła Gazeta Wyborcza z 1183 powołaniami. Dzienniki dzieli różnica 92 cytowań. Na trzeciej pozycji pozostaje Życie Warszawy (626). Natomiast na czwartej lokacie nastąpiła ponowna zmiana – w grudniu zajmuje ją Fakt ze 189 materiałami. Gazety prawno-biznesowe – Puls Biznesu i Gazeta Prawna – uplasowały się ex equo na szóstej pozycji. Zaskakuje dziesiąte miejsce Nowego Dnia wśród najchętniej cytowanych mediów. To debiut tego dziennika w pierwszej piętnastce rankingu. Na Nowy Dzień powoływano się najczęściej w przeglądach prasy oraz w materiałach związanych z polityką polską i ciekawostkami.

W rankingu mediów najczęściej cytowanych poza przeglądami prasy również zwyciężyła Rzeczpospolita.

W rankingu najczęściej cytowanych rozgłośni radiowych liderem pozostaje Radio ZET; na drugim miejscu znalazł się PR 3 PR. Wśród najczęściej przywoływanych stacji telewizyjnych nastąpiła zmiana na szczycie – pierwsze miejsce zajął TVN, a drugie – TVN24. Onet.pl niezmiennie prowadzi w zestawieniu stron internetowych, wyprzedzając portal Interia.pl.
Wprost stracił w grudniu pozycję najbardziej opiniotwórczego tygodnika ogólnopolskiego na rzecz Newsweeka, który był najczęściej cytowany w kontekście doniesień o istnieniu więzień CIA w Polsce.

W grudniu pojawiły się nowe tematy powołań. Media często podejmowały m.in. sprawę więzień CIA w Polsce, związków Janusza Kurtyki z lustracją Andrzeja Przewoźnika, procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II i decyzji Aleksandra Kwaśniewskiego o ułaskawieniach. Najczęstszym tematem powołań były tradycyjnie wzmianki w przeglądach prasy oraz polityka polska.

Wśród gazet najczęściej powołujących się na doniesienia innych środków masowego przekazu pierwsze miejsce przypada Gazecie Wyborczej, a drugie Super Expressowi. Najczęściej cytującymi rozgłośniami radiowymi były Radio PiN i TOK FM, a stacjami telewizyjnymi TVN 24 oraz TVP 3.

82 proc. powołań dotyczyło mediów ogólnopolskich, a pozostałe 18 proc. – lokalnych. Najwięcej cytatów z mediów lokalnych pochodziło z województwa mazowieckiego, w którym liderem ponownie zostało Życie Warszawy.

W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne  i radiowe, w których ich autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest ok. 500 tytułów prasowych, 8 stacji telewizyjnych oraz wybrane programy 9 rozgłośni radiowych.
Cały raport jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów:
http://www.instytut.com.pl/raporty