Public Relations – przewaga erystyki nad retoryką?

Podczas jubileuszowego „PR Forum” w Wiśle, organizowanego po raz dziesiąty przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, spotkali się specjaliści do spraw public relations z całej Polski. Eksperci z dziedziny edukacji mogli skonfrontować swoje spojrzenie na program nauczania szkół wyższych oraz rozwój badań nad sferą PR z punktem widzenia praktyków z tej branży. Niezależnie od stanowiska merytorycznego każdego z prelegentów i panelistów – wszyscy uczestnicy „PR Forum” byli zgodni, co do jednego: public relations dynamicznie zmienia swoje oblicze ze względu na bliskie relacje ze sferą szeroko pojętego marketingu.

Zależności powstające pomiędzy tymi, uzupełniającymi się i coraz bardziej zależnymi od siebie dziedzinami, dla praktyków PR stanowią konieczny i nieodwracalny proces, któremu branża PR powinna się podporządkować, by nadążyć za potrzebami odbiorców komunikacji firm, organizacji, czy instytucji. Grupę praktyków reprezentowali na PR Forum m.in.: Rafał Czechowski – dyrektor zarządzający Imago PR oraz Szymon Sikorski – prezes zarządu Publicon, który skupił się w swojej prezentacji na wyzwaniach rzucanych przez kulturę nowoczesnych mediów i podkreślał konieczność wychodzenia jej naprzeciw, zarówno w praktyce, jak i edukacji, stawiając na pierwszym miejscu: obraz, infografikę, czy film, które wypierają obecnie coraz aktywniej tekst.

Co było pierwsze – PR czy marketing?

Czy w dobie kultury nowych mediów istnieje jeszcze możliwość na rozdzielenie kompetencji PR i marketingu?  Czy przenikanie się tych branż ma skutki negatywne, cz pozytywne dla PR-u? W zestawieniu public relations kontra marketing – prof. dr hab. Przemysław Deszczyński z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu dostrzega kierunek rozwoju obu dyscyplin na rzecz wzrostu wagi PR-u, która ma przebiegać od wyraźnego podziału kompetencji obu dziedzin ku Marketingowi 3.0. Proces ten sprawia trudności metodologiczne przy próbie wyodrębnienia i zdefiniowania poszczególnych dyscyplin naukowych. Profesor Deszczyński stoi również na stanowisku, że konieczne jest wyodrębnienie dziedziny PR od marketingu, ponieważ ten drugi zbyt jednokierunkowo narzuca styl działania. Marketing jego zdaniem niejako zawłaszcza PR, by uzyskać większą efektywność w sytuacji, gdy dotychczasowe metody przestały być skuteczne. Powodem tej zależności jest według profesora krótkofalowe działanie marketingowców zorientowanych na szybkie osiąganie celów (m.in. ze względu na kilkuletnie kontrakty) przy jednoczesnym długofalowym charakterze oddziaływania public relations. Przyszłość PR upatruje jako realizację funkcji zarządzania.

Nie ma życia bez PR-u

Poszukiwaniu istoty public relations został poświęcony osobny panel dyskusyjny w ramach konferencji, prowadzony przez prof. dr hab. Jerzego Gołuchowskiego, który otworzył rozmowę jednoznacznie ustanawiając pozycję dziedziny public relations w naszym życiu społecznym: „Bez PR-u nie ma życia, tak jak nie ma życia bez powietrza”. Wypowiadający się nie byli do końca zgodni co do głównych cech konstytutywnych PR-u, stawiając na pierwszym miejscu kilka zagadnień: dialogiczność, tworzenie reputacji i długofalowej strategii, czy budowanie relacji.

Prof. dr hab. Ryszard Ławniczak przypomniał o stopniach swoistego rebrandingu samego pojęcia od nazwy „propaganda”, przez „doradcę PR” i „communications managera” po najnowszą i najbardziej pojemną znaczeniowo nazwę: „strategy communication”. Szczególnej uwadze zostało również poddane pojęcie „dialogiczności” PR-u, który zgodnie ze swym przeznaczeniem nie prowadzi partnerskiej rozmowy, dialogu sensu stricto, a wymusza oczekiwaną u odbiorcy reakcję, perswaduje na jej rzecz. Dlatego prof. dr hab. Tomasz Goban-Klas określił dziedzinę public relations jako dialogiczną, ale z przewagą erystyki nad retoryką, upatrując istotę PR-u bliżej sztuki doprowadzania sporów do korzystnego rozwiązania bez względu na prawdę, niż sztuki przekonywania słuchaczy do swoich racji.

PR uczelni wyższych w social media

Po prezentacjach i dyskusjach na temat przyszłości public relations wobec marketingu oraz w kontekście praktyki i edukacji, przyszedł czas na przyjrzenie się PR-owi samych uczelni wyższych. Łukasz Jadaś z Instytutu Monitorowania Mediów zaprezentował podczas „PR Forum” badanie: „Jak uczelnie rządzą na Facebook’u”, skupiając się na komunikacji i jej odbiorze wyłącznie w przestrzeni Internetu i mediów społecznościowych. Uczelnie wyższe i uniwersytety są bowiem kolebką mediów społecznościowych. To właśnie od komunikacji elektronicznej, początkowo tylko między dwoma uczelniami, swój początek wziął Internet oraz wszystkie współczesne social media! Według danych IMM w okresie od 1 września 2013 do 1 września 2014 roku głównym źródłem publikacji na temat wszystkich zbadanych uczelni wyższych w Polsce był Facebook. Łączna liczba publikacji z tego serwisu dała mu pozycję lidera wśród wszystkich internetowych serwisów. Jak wynika z badań IMM, to Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński oraz Politechnika Warszawska, wśród uczelni akademickich wskazanych w pierwszej 10. przez „Perspektywy”, są najbardziej widoczne w Internecie i mediach społecznościowych w Polsce. Co szczególnie istotne, to Facebook jest dla każdej z nich głównym źródłem publikacji i miejscem, w którym dyskusja toczy się najczęściej.

Jak wynika z analizy treści zamieszczanych na fanpage’ach, każdy ze zbadanych uniwersytetów stosuje z reguły inny wzorzec komunikacji. Różnorodność stylu prowadzenia komunikacji pokazuje nam, że poruszając się w obrębie podobnych tematów, historie opowiadać można na różne sposoby. I każdy z nich może być skuteczny, każdy może wyróżniać się w charakterystyczny sposób.

 

+-
+-
+-
+-

Platforma

Serwis umożliwia przeglądanie i analizę publikacji, które ukazały się w internecie oraz social mediach, prasie, telewizji i radiu. Wynik monitoringu prezentowany jest w intuicyjnej aplikacji, której funkcjonalności skracają czas potrzebny na przeanalizowanie przekazów. Z wykorzystaniem tego narzędzia samodzielnie stworzysz także biuletyny, raporty statystyczne lub wyeksportujesz zestawienia materiałów w wybranych formatach. Sprawdź jak to działa – już dzisiaj zamów bezpłatny test!

Moduł analityczny

Moduł analityczny przedstawia wyniki monitoringu wszystkich mediów w formie interaktywnych wykresów i tabel. Ułatwia wyszukiwanie najbardziej nośnych tematów oraz insightów. W aplikacji zbadasz również efekty komunikacji wybranej marki na tle konkurencji. Wszystkie wykresy i tabele możesz pobierać w kilku formatach, a dane źródłowe eksportować do arkusza xls. Zamów bezpłatny test dowolnego monitoringu mediów i sprawdź możliwości modułu analitycznego!

AMI

Aplikacja AMI udostępnia wynik monitoringu portali i social mediów. Nieograniczona liczba słów kluczowych oraz możliwość samodzielnego tworzenia reguł monitoringu zapewniają odsianie informacji nie związanych z tematem oraz internetowego spamu. Aktualizacja wyników następuje w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe w prowadzeniu social listening, ale też w pracy z hejtem i sytuacjami kryzysowymi. Korzystając z AMI otrzymujesz także dostęp do archiwum www od 2007 roku oraz pełną analitykę wyników w module analitycznym. Sprawdź już teraz wszystkie możliwości AMI w bezpłatnym teście!

MediaContact

Baza dziennikarzy MediaContact to aplikacja dla osób prowadzących relacje z mediami. Na podstawie bieżącego monitoringu mediów baza jest stale aktualizowana i uzupełniana o nowe kontakty. To gwarantuje, że wysłana informacja trafi do dziennikarzy aktywnie publikujących artykuły na wybrane tematy. Częścią bazy MediaContact jest Biuro prasowe umożliwiające tworzenie i zarządzanie wysyłką informacji prasowych, a także ich publikację na stronie www. Biuro jest bezpłatne dla wszystkich użytkowników bazy MediaContact. Sprawdź jak to działa w bezpłatnym teście!

Biuro Prasowe

Baza dziennikarzy MediaContact jest przeznaczona dla wszystkich osób prowadzących relacje z mediami. Dane w bazie są codziennie aktualizowane i uzupełniane o nowe kontakty na podstawie monitoringu mediów. To gwarantuje, że wysłana informacja trafi do dziennikarzy aktywnie publikujących artykuły na wybrane tematy. Częścią bazy MediaContact jest Biuro prasowe umożliwiające tworzenie i zarządzanie wysyłką informacji prasowych, a także ich publikację na stronie www. Biuro jest bezpłatne dla wszystkich użytkowników bazy MediaContact. Sprawdź jak to działa w bezpłatnym teście!

Admonit

Admonit to narzędzie do analizy i raportowania wydatków reklamowych w telewizji, radiu i prasie. Jeśli chcesz: przeanalizować wydatki reklamowe firmy/marki oraz jej konkurencji, zweryfikować wykorzystanie w danej branży/firmie poszczególnych kanałów komunikacji, a także w łatwy sposób monitorować rynek reklamy i pojawiające się tam nowe kampanie – bezpłatnie przetestuj Admonit już dzisiaj!

Maksymalny rozmiar pliku: 500kB Dopuszczalne formaty: png, jpg