2025 rok rozpoczął się od przetasowań w ligowych zestawieniach medialnych. Wśród piłkarzy bez zmian – Robert Lewandowski na czele styczniowego rankingu „Piłka w grze”

W styczniu odbyły się tylko dwa mecze PKO BP Ekstraklasy, a rozgrywki Betclic 1. Ligi rozpoczną się dopiero w połowie lutego, co przekłada się na słabsze wyniki medialne większości drużyn. Lech Poznań, pokonując u siebie Widzew Łódź, 4:1 zapewnił sobie kolejny tydzień na fotelu lidera PKO BP Ekstraklasy i jednocześnie awansował o dwie pozycje naszego zestawienia – tuż za przodującą Legią Warszawa. Robert Lewandowski ponownie błyszczy w barwach FC Barcelony i z niewielką – tym razem – przewagą utrzymuje się na pozycji najbardziej medialnego polskiego piłkarza.

 

Najbardziej medialne drużyny PKO BP Ekstraklasy

Zawodnicy warszawskiej Legii rozpoczęli rok tuż za podium PKO BP Ekstraklasy, ale klub utrzymał niekwestionowaną pozycję lidera zestawienia IMM. Drużyna z Łazienkowskiej wróciła do treningów już w pierwszym tygodniu stycznia. Po kilku dniach wprowadzenia zawodnicy polecieli do Hiszpanii, aby tam przygotować się jak najlepiej do nadchodzących zmagań w rozgrywkach krajowych oraz międzynarodowych. Najbardziej medialnym tematem były doniesienia o ewentualnej kontynuacji współpracy z Pawłem Wszołkiem. Zawodnik już cieszy się uznaną pozycją, ponieważ występuje w barwach wojskowych od 2019 roku i wywalczył w tym czasie dwa mistrzostwa kraju, Puchar i Superpuchar Polski. Ostatecznie klub zdecydował się na przedłużenie kontraktu do minimum 2027 roku.

 

Dla kibiców Lecha Poznań bieżący rok rozpoczął się w bardzo dobrym stylu. Piłkarze z Bułgarskiej wrócili do ligowych zmagań w dobrej formie i pewnie pokonali łódzki Widzew, a w przerwie meczu zaprezentowano rekordowy transfer. Na murawę wyszedł nieobecny w kadrze meczowej Patrik Walemark, który zaprezentował koszulkę z numerem 2029. Zawodnik został wykupiony z Feyeenordu Rotterdam i podpisał długoterminowy kontrakt z „Kolejorzem”. Włodarze klubu za wykupienie skrzydłowego zapłacili 1,8 mln euro, czym wyrównano dotychczasowy rekord transferowy PKO BP Ekstraklasy.

 

Podium zestawienia „Piłka w grze” zamyka Śląsk Wrocław, w którym zmiany personalne i kadrowe mają przynieść upragnione efekty. Drużynie z Dolnego Śląska na początku roku brakowało ośmiu punktów do bezpiecznej pozycji, dlatego pracownicy klubu byli bardzo aktywni w czasie zimowego okienka transferowego. Do Wrocławia trafił m.in. szwedzki napastnik palestyńskiego pochodzenia Assad Al Hamlawi, który wyróżnił się bardzo dobrymi statystykami w drugiej lidze szwedzkiej. Nowe rozdanie w drużynie zaowocowało również zmianą kapitana. Ante Šimundža zdecydował, że opaskę na ramieniu będzie nosił Petr Schwarz. W ostatnich dniach stycznia poinformowano, iż Łukasz Bejgier po czterech latach opuszcza Wrocław na rzecz słoweńskiej drużyny NK Celje.

Czwarte miejsca naszego zestawienia przypadło Jagiellonii Białystok, która również intensywnie przepracowała okres przygotowawczy, aby jak najlepiej zaprezentować się na boiskach krajowych oraz międzynarodowych. Czołową piątkę zamknął Raków Częstochowa, który przerwę zimową spędził na trzecim miejscu PKO BP Ekstraklasy i – podobnie jak drużyna z Podlasa – liczy się w walce o mistrzostwo kraju.

 

Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Pogoń Szczecin, Widzew Łódź, Radomiak Radom, Korona KielceGórnik Zabrze.

 

Wykres 1. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn PKO BP Ekstraklasy w styczniu 2025 (prasa i wybrane portale internetowe)

 

 

 

Najbardziej medialne drużyny Betclic I Ligi

Pierwszy miesiąc roku przyniósł zamianę na pozycji lidera naszego zestawienia! Wisła Kraków po wielu miesiącach ustępuje Ruchowi Chorzów, a podium zestawienia zamyka Arka Gdynia. Taki efekt w głównej mierze wywołały działania transferowe drużyny z Górnego Śląska. Władze klubu w połowie stycznia poinformowały o porozumieniu się z Lechem Poznań, a pod koniec miesiąca ujawniono efekt rozmów z Legią Warszawa. 18-letni Bartłomiej Barański po sezonie wróci do „Kolejorza”, ale rundę wiosenną rozegra jeszcze w barwach niebieskich, gdzie jest obecnie wypożyczony. Z kolei dwa tygodnie później działacze Ruchu Chorzów ogłosili kolejny transfer. „Niebiescy” wypożyczyli z Legii Warszawa Jakuba Adkonisa. Młodzieżowiec dołączył już do kadry na obozie przygotowawczym w Turcji i ma pomóc Ruchowi w powrocie do PKO BP Ekstraklasy.

 

Najbardziej medialnym tematem stycznia było ogłoszenie terminu spotkania Ruch Chorzów – Wisła Kraków na Stadionie Śląskim. Ma to być największe pod względem frekwencji starcie w 1. Lidze. Wiąże się to jednocześnie z odcięciem się śląskiej drużyny od bojkotu kibiców krakowskiej Wisły. Rekord frekwencji obecnie należy do Lechii Gdańsk, na której stadionie zasiadło niemal 38 tysięcy widzów podczas starcia z Arką Gdynia w maju zeszłego roku. Natomiast podczas wspomnianego meczu na trybunach Stadionu Śląskiego ma być około 50 tysięcy osób. Czołową piątkę zamyka Miedź LegnicaWisła Płock.

 

Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: ŁKS Łódź, Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Polonia Warszawa, Warta Poznań i Górnik Łęczna.

 

Wykres 2. TOP 10 najbardziej medialnych drużyn Betclic I Ligi w styczniu 2025 (prasa i wybrane portale internetowe)

 

Najbardziej medialni piłkarze

Wśród piłkarzy na czele ponownie znalazł się Robert Lewandowski. Tuż za nim uplasował się Wojciech Szczęsny, którego ostatnie niefortunne interwencje na boisku wywołały wiele dyskusji w social mediach oraz portalach sportowych, przez co znacznie zbliżył się medialnie do kapitana naszej reprezentacji. Podium rankingu IMM zamknął Piotr Zieliński.

Drużyna z Katalonii weszła w nowy rok z niesamowitą formą i wygrała sześć pojedynków w styczniu. Piłkarze najwyraźniej zaznaczyli swoją dominację w finale Superpucharu Hiszpanii, w którym pokonali Real Madryt 2:5, gdzie Robert Lewandowski zdobył dwie bramki. Wpadki naszego bramkarza najczęściej były komentowane w kontekście wyjazdowego meczu FC Barcelony w ramach Ligi Mistrzów. Podopieczni Hansiego Flicka wygrali ostatecznie z Benficą Lizbona 4:5, ale tak rzadko spotykany wynik jest do pewnego stopnia efektem występu Wojciecha Szczęsnego, który swymi niefortunnymi decyzjami dostarczył kibicom wielu emocji. Czołową piątkę zestawienia zamknęli Nicola Zalewski i Jakub Kiwior.

 

Kolejne miejsca zajęli odpowiednio: Jakub Moder, Kacper Urbański, Matty Cash, Arkadiusz Milik Marcin Bułka.

 

Wykres 3. TOP 10 najbardziej medialnych piłkarzy w styczniu 2025 (prasa i wybrane portale internetowe)

 


 „Piłka w grze” (dawniej „Polska Piłka”) to cykliczna analiza prowadzona przez Instytut Monitorowania Mediów (do stycznia 2024 r. przez PSMM Monitoring & More). Uwzględnia medialność klubów Ekstraklasy, 1. ligi oraz polskich piłkarzy występujących w Premier League, La Liga, Ligue 1, Serie A i pierwszej Bundeslidze. Proces analizy obejmuje ponad 1100 tytułów prasowych i wybrane strony internetowe. Badanie prowadzone jest cyklicznie od 1 marca 2010 r.

Instytut Monitorowania Mediów wyraża zgodę na pełną lub częściową publikację materiałów pod warunkiem podania źródła (pełna nazwa: Instytut Monitorowania Mediów). W przypadku wykorzystania grafik należy wskazać źródło (nazwę Instytut Monitorowania Mediów lub logotyp) przy każdym wykresie.

 

O Instytucie Monitorowania Mediów:

IMM od niemal 25 lat jest liderem w branży analityki przekazów mediowych w Polsce. Od 2008 roku oferuje swoje usługi również w Rumunii pod marką mediaTRUST. IMM wspiera firmy, instytucje i marki osobiste w efektywnym mierzeniu i raportowaniu wyników komunikacji zewnętrznej, planowaniu strategii oraz przeciwdziałaniu kryzysom wizerunkowym. Firma jako jedyna na rynku integruje wyniki publikacji ze wszystkich rodzajów mediów w jednym narzędziu, w tym również reklamy. Wykonuje również raporty i analizy jakościowo-statystyczne. IMM obsługuje tysiące klientów w kraju i zagranicą — międzynarodowe korporacje, małe firmy, instytucje, administrację publiczną, organizacje pozarządowe, agencje PR, agencje marketingowe, artystów oraz sportowców.

Monitoring IMM obejmuje prasę, radio, telewizję, portale internetowe, media społecznościowe, a także podcasty i kanały wideo.