TVN24 coraz bliżej podium
Od 1 do 31 grudnia na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów
Chociaż w grudniu częstotliwość cytowania mediów ogólnie spadła, to był to sprzyjający czas dla informacyjnej stacji TVN24, która awansowała w zestawieniu aż o pięć miejsc, zostawiając daleko w tyle pozostałe media elektroniczne.
Liczba powołań na informacje w czołowych dziennikach jest dość zbliżona, lecz zwycięstwo w rankingu należy do „Dziennika” (1187 cytowań). Zaraz za nim uplasowała się „Gazeta Wyborcza”, cytowana 1162 razy. Trzecie miejsce na podium należy do „Rzeczpospolitej” (1144). Wygląda na to, że dziennik „Polska” na dobre zadomowił się na czwartym miejscu zestawienia z wynikiem 596 cytowań. Tak dobry rezultat zawdzięcza powołaniom m.in. na głośną publikację o skandalu w domu opieki. Został on opisany w najczęściej cytowanym w grudniu artykule pt. „Piekło starców z Radości”, a jego autorem jest Krzysztof Kowalczyk.
Tabela 1. Autorzy najczęściej cytowanych publikacji w grudniu
Tygodnik „Wprost” znalazł się na piątym miejscu, cytowany 352 razy. Na doniesienia „Newsweeka” inne media powoływały się 296 razy.
Najbardziej opiniotwórczą stacją radiową pozostaje RMF FM (185 cytowań, 13. miejsce), przed Radiem ZET (152 – 14. miejsce). Oprócz TVN24 w rankingu nie znalazła się żadna stacja telewizyjna.
Najczęściej cytowanym dziennikiem biznesowo-ekonomicznym jest od początku roku „Gazeta Prawna” (228 powołań, 10. miejsce). „Super Express” wyprzedził „Fakt”. Podobnie jak w zeszłym miesiącu ranking zamyka portal Onet.pl (117).
Co ciekawe w po raz pierwszy media powoływały się częściej na doniesienia innych mediów w temacie ekonomia, rynek, finanse niż polityka polska – zapewne dlatego, że koniec roku sprzyja podsumowaniom finansowym. Natomiast wiodącymi tematami szczegółowymi powołań były w badanym okresie: dalszy ciąg konfliktów w PiS-ie, nowe ustalenia dotyczące strzelaniny w Afganistanie, ujawnienie przez jeden z dzienników skandalu w domu opieki, dalsze losy śledztwa w sprawie samobójstwa B. Blidy, ujawnienie nacisków politycznych na dziennikarzy w Telewizji Polskiej, afera z listą leków refundowanych oraz afera korupcyjna na Helu, w którą była zamieszana posłanka PO.
Najwięcej cytatów z prasy regionalnej i lokalnej pochodziło z woj. mazowieckiego („Życie Warszawy”, 235), śląskiego („Dziennik Zachodni”, 15) oraz małopolskiego („Gazeta Krakowska”, 11).
W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne i radiowe, których autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest ponad 800 tytułów prasowych, stacje telewizyjne oraz wybrane programy rozgłośni radiowych. Raport grudniowy w wersji podstawowej jest dostępny na stronie Instytutu Monitorowania Mediów: http://www.instytut.com.pl/raporty. Aby otrzymać pełną lub sprofilowaną wersję raportu, prosimy o kontakt: k.ewert@instytut.com.pl.