TVN24 przełamuje monopol prasy, Rzeczpospolita nadal najbardziej opiniotwórcza

 

W maju 2010 roku media powoływały się na TVN24 głównie w odniesieniu do informacji związanych z katastrofą pod Smoleńskiem. Przede wszystkim cytowano uzyskane przez dziennikarzy TVN24 informacje dotyczące zapisu z czarnych skrzynek Tupolewa, potwierdzające obecność w kokpicie osoby nie należącej do ścisłej załogi samolotu. Za TVN24 podawano też bieżące ustalenia dotyczące terminu ogłoszenia rosyjskiego raportu z badania katastrofy oraz publikowano transkrypcję rozmów z ostatnich sekund lotu prezydenckiego samolotu. W mediach szeroko cytowana była również wypowiedź Edmunda Klicha dla TVN24, potwierdzającą obecność gen. Andrzeja Błasika w kokpicie w chwili wypadku.

Nie zmieniły się pozycje na dwóch pierwszych miejscach stawki rankingu. Tak jak w każdym kolejnym miesiącu, począwszy od września 2009, pierwsze miejsce należy do Rzeczpospolitej (1135). Dziennik spektakularnie zdeklasował swojego głównego rywala – drugą w zestawieniu Gazetę Wyborczą (586) – o 549 punktów. Rzepa poprawiła jednocześnie swój kwietniowy wynik o 46 punktów.


Media powoływały się na Rzeczpospolitą głównie w dwóch kontekstach: katastrofy pod Smoleńskiem oraz rankingów i sondaży. Cytowano opublikowane w dzienniku doniesienia o możliwych przyczynach wypadku, w tym na tekst Michała Majewskiego i Pawła Reszki, która to publikacja zdaniem niektórych mediów „podważała kompetencje polskich pilotów”.

Podobnie jak w kwietniu, dużym zainteresowaniem mediów cieszyły się rankingi publikowane przez Rzeczpospolitą, przede wszystkim Lista 500 największych przedsiębiorstw w Polsce oraz jedenasty ranking szkół wyższych przygotowanych wspólnie przez dziennik oraz miesięcznik Perspektywy. Szczególnie chętnie wyniki podawały media regionalne, podkreślając pozycje uzyskane w rankingach przez „swoje” firmy i uczelnie. Z treści publikacji jednoznacznie wynika, że uwzględnienie w wymienionych rankingach jest nobilitujące nie tylko dla firmy czy szkoły, ale przede wszystkim dla regionu. Rankingi prowadzone długofalowo przez Rzeczpospolitą stały się marką samą w sobie.

W maju podobnie jak w kwietniu media zdominowały informacje dotyczące katastrofy pod Smoleńskiem. Był to zdecydowanie najczęściej pojawiający się temat powołań (ponad 28% całości).
 
Cały raport znajduje się na stronie: http://www.instytut.com.pl/raporty