Wirtualna Polska liderem grudniowego rankingu Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce. Na drugim miejscu Onet. Podium zamyka „Gazeta Wyborcza”

Na podium grudniowego zestawienia IMM Najbardziej opiniotwórcze media zaszły spore zmiany. Pierwsze miejsce zajął portal Wirtualna Polska z wynikiem 4,3 tys. wzmianek. Na drugim miejscu – z liczbą 3,8 tys. cytowań – znalazł się portal Onet. Podium zamknęła „Gazeta Wyborcza” z wynikiem 3,2 tys. cytatów.

 

W grudniowym w zestawieniu TOP 15 najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce największy udział – wynoszący 40% – zyskała prasa („Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Fakt”, „Super Express”, „Dziennik Gazeta Prawna”). Udziałem wynoszącym 27% może pochwalić się telewizja (TVN24, Polsat News, Polsat, TVP Info, TVP Sport, Eurosport). 20% udziału należy do mediów internetowych (Wirtualna Polska, Onet, Interia). Najmniejszy udział – 13% – miały w grudniowym zestawieniu stacje radiowe (RMF FM, Radio Zet).

 

Podium grudniowego rankingu Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce

 

Najczęściej cytowanym medium grudnia 2024 r. był portal Wirtualna Polska. Wynik ponad 4,2 tys. wzmianek i awans aż o 4 pozycje zawdzięcza m.in. opisywalnej przez dziennikarzy WP sprawę ujawnienia danych osobowych sygnalistki przez ministra nauki Dariusza Wieczorka. Dodatkowo redakcja dotarła także do informacji o nieścisłościach w jego oświadczeniu majątkowym, a także o objęciu ważnego stanowiska na Uniwersytecie Szczecińskim przez jego żonę.

 

Zajmujący drugie miejsce zestawienia IMM Onet osiągnął wynik 3,8 tys. wzmianek w mediach i awansował o 2 pozycje w rankingu. W grudniu w portalu ukazał się pierwszy materiał o majątku Zygmunta Solorza. Dziennikarze informowali m.in. o decyzji sądu w Liechtensteinie, który wprowadził kuratora do kluczowych fundacji kontrolujących rodzinny majątek, aby uniemożliwić wydziedziczenie dzieci miliardera, pochodzących z poprzednich małżeństw.

 

Podium grudniowego rankingu zamyka „Gazeta Wyborcza”, osiągając 3,2 tys. cytowań. Wyborcza również relacjonowała sprawę konfliktu Zygmunta Solorza z jego dorosłymi dziećmi o prawa do majątku i związaną z tym faktem decyzją sądu.

 

Podium tytułów prasowych z niewielkimi zmianami

 

Pierwsze miejsce w rankingu najczęściej cytowanych tytułów prasowych zajmuje wspomniana wyżej „Gazeta Wyborcza”. Na drugim miejscu plasuje się „Rzeczpospolita” z 3,1 tys. wzmianek. Dziennik opublikował wyniki badania IBRIS na temat zbliżających się wyborów prezydenckich w 2025 roku. Zgodnie z wynikami sondażu 90% ankietowanych była zdania, że – pomimo braku oficjalnego startu – kampania wyborcza już się rozpoczęła.

 

Trzecie miejsce w zestawieniu IMM należy do „Faktu”, który w grudniu wygenerował 2,1 tys. wzmianek w innych redakcjach. Tabloid opublikował wywiad z żoną piosenkarza Zenona Martyniuka, Danutą, w którym komentowała zamieszczone w sieci wideo ich syna. W swoim materiale Daniel Martyniuk wyrażał się niepochlebnie o ojcu i zarzucał mu, że o nim nie pamięta. Danuta Martyniuk zdementowała ten komunikat, podkreślając, że wielokrotnie wspierali syna w różnych życiowych sytuacjach.

 

Spory awans, aż o 8 pozycji, odnotowała „Polityka” z wynikiem blisko 750 wzmianek. To ta redakcja jako jedna z pierwszych poinformowała swoich czytelników o śmierci Stanisława Tyma, słynnego aktora, scenarzysty i reżysera, a także – od drugiej połowy lat 90. – stałego felietonisty „Polityki”.

 

Stacje newsowe mocnymi liderami w rankingu telewizji

 

Najczęściej cytowaną stacją telewizyjną grudnia był TVN24. Wynik 2,7 tys. wzmianek redakcja zawdzięcza m.in. doniesieniom na temat ucieczki byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego na Węgry. Dla TVN24 wypowiedział się wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański, który stwierdził, że Komisja będzie mogła skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE, a Trybunał może nałożyć na Budapeszt karę finansową za nieprzestrzeganie praworządności.

 

Drugą pozycję w rankingu IMM zajął Polsat News, osiągając wynik 2,2 tys. cytowań. Gościem programu Grafitti był minister finansów Andrzej Domański, który poinformował, że w jego resorcie trwają prace nad zmianami dotyczącymi tzw. podatku Belki. Minister skomentował także temat kwoty wolnej od podatku PIT. Podkreślił, że ta obietnica wyborcza Koalicji Obywatelskiej jest wciąż aktualna.

 

Podium najczęściej cytowanych stacji telewizyjnych w grudniu zamyka Polsat z wynikiem ponad 1,2 tys. wzmianek i awansem o dwie pozycje w zestawieniu IMM. Zainteresowanie innych redakcji wzbudziła wizyta Agnieszki Kaczorowskiej w  Halo! Tu Polsat, w którym potwierdziła swój powrót do programu „Taniec z Gwiazdami”.

 

Czołowi politycy gośćmi najczęściej cytowanych stacji radiowych

 

Najczęściej cytowaną stacją radiową, z wynikiem 2,4 tys. wzmianek, został  RMF FM. Gościem rozgłośni był Andrzej Duda. Prezydent RP był pytany na antenie o swoją kandydaturę na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, która to miałaby blokować możliwość uczestniczenia w życiu organizacji sportowcom z zasługami. Prezydent podkreślał, że nie jest to funkcja etatowa, nie wiąże się z nią wynagrodzenie oraz że ostateczna decyzja o jego członkostwie należy do MKOl.

 

Drugie miejsce w zestawieniu najbardziej opiniotwórczych stacji radiowych grudnia, z wynikiem 1,7 wzmianek, należy do Radia ZET. Gościem rozgłośni był minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, który poinformował słuchaczy, że rząd ostatecznie nie zdecydował się na realizację programu „kredyt 0%”. Zapowiedział też podjęcie przez ministerstwo prac nad innym rozwiązaniem, które miałoby poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym.

 

Na trzecim miejscu grudniowego rankingu IMM uplasowało się Polskie Radio Program I. Wynik niemal 800 cytowań stacja zawdzięcza m.in. rozmowie na antenie radiowej Jedynki z Szefem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem. Pytany o protest policjantów jednoznacznie stwierdził, że resort nie ma funduszy na podwyżki pensji dla tej grupy zawodowej. Opowiedział natomiast o innych formach rządowego wsparcia policjantów, takich jak przeznaczenie środków na cele mieszkaniowe.

 

 

Mocni liderzy zestawienia portali internetowych. Portal plotkarski ze sporym awansem

 

Najbardziej opiniotwórczym portalem internetowym w grudniu został lider ogólnego zestawienia –  Wirtualna Polska, który cytowano aż 4,2 tys. razy. Na drugim miejscu, z wynikiem 3,8 tys. wzmianek, znalazł się Onet, który także zajmuje drugą pozycję w zestawieniu ogólnym.

 

Trzecie miejsce w zestawieniu portali internetowych zajęła Interia, generując 1,7 tys. cytatów innych redakcji. Na łamach Interia Sport ukazała się informacja o rozwiązaniu kontraktu piłkarza Conrado z Lechią Gdańsk z orzeczeniem o winie po stronie klubu. Powodem tej decyzji miały być opóźnienia w wypłacaniu pensji zawodnikom.

 

Znaczącym awansem – aż o 6 pozycji – może pochwalić się Pudelek. Liczbę niemal 730 wzmianek portal zawdzięcza m.in. wywiadowi z Wandą Ślotałą, matką zmarłej w wieku 35 lat pisarki Eweliny Ślotały. Kobieta poinformowała, że bezpośrednią przyczyną śmierci jej córki był krwotok wewnętrzny.

 

 

Imponujący awans „Polityki”

 

Pierwsze miejsce w kategorii tygodników i dwutygodników, awansując aż o 5 pozycji, zajęła „Polityka”. Tygodnik może poszczycić się wynikiem blisko 750 wzmianek w mediach. Drugie miejsce na podium należy do „Newsweeka”, na którego treści inne media powoływały się niemal 600 razy. Popularną informacją były m.in. doniesienia redakcji o planach sprzedaży stacji TVN przez koncern Warner Bros. Discovery i liście jej potencjalnych nabywców.

 

Trzecie miejsce w zestawieniu IMM zajął „Wprost”, który awansował o jedną pozycję i osiągnął wynik niemal 400 cytowań. Na łamach tygodnika ukazała się rozmowa ze znaną z programów kulinarnych Anną Starmach, w którym gwiazda po raz pierwszy otwarcie wypowiadała się o swojej walce z depresją.

 

 

Afera wokół majątku Zygmunta Solorza jednym z najczęściej cytowanych tematów miesięczników i dwumiesięczników

 

W kategorii miesięczników i dwumiesięczników najwyższe miejsce na podium zdobył „Forbes”. Magazyn cytowano niemal 380 razy. Wywiadu na łamach miesięcznika udzielił Zygmunt Solorz i poinformował o planach odcięcia swoich dorosłych dzieci od majątku i przekazania go w całości Fundacji Polsat. Miało to wynikać z nie do końca uczciwych dążeń jego potomstwa do szybszego dostępu do pieniędzy milionera.

 

Na drugim miejscu znalazł się „Press” z wynikiem niemal 170 wzmianek. W grudniu magazyn podał informację o zakończeniu wieloletniej współpracy prezenterki Beaty Chmielowskiej-Olech z Telewizją Polską.

 

Ostatnie miejsce na podium zajął „Twój Styl”, który wzmiankowano winnych redakcjach 100 razy. Na łamach miesięcznika ukazał się wywiad z gwiazdą estrady Ireną Santor. Piosenkarka opowiedziała o swoich doświadczeniach w zespole Mazowsze i określiła je mianem „szkoły życia”.

 

 

Wśród prasy o tematyce biznesowej podium bez zmian

 

Pierwsze miejsce w kategorii prasy o tematyce biznesowej objęła „Rzeczpospolita” z wynikiem 3,1 tys. cytowań. Drugie miejsce – z 1,6 tys. wzmiankami – zajął „Dziennik Gazeta Prawna”. Redakcja podała informację o rozpoczęciu rządowych prac nad budową w Polsce elektrowni atomowej. Zgodnie z informacją podaną przez dziennik, założenia rządowego programu energetyki jądrowej miały być zaprezentowane jeszcze przed końcem 2024 roku.

 

Na trzecim miejscu, uzyskując wynik ponad 570 wzmianek, znalazł się „Puls Biznesu”. Dziennik opublikował swoje cykliczne zestawienie giełdowych miliarderów. Na liście znalazło się 19 nazwisk, w tym Tomasz Biernacki, Zygmunt Solorz czy Dominika Kulczyk.

 

 

Kontrowersje wokół subwencji dla PiS-u często cytowanym tematem portali o tematyce biznesowej

 

Grudniowe zestawienie IMM portali o tematyce biznesowej otwiera Money. Blisko 690 wzmianek w innych redakcjach to efekt m.in. artykułu na temat ostatniej w 2024 roku wypłaty subwencji politycznej dla PiS-u. Ze względu na decyzję Państwowej Komisji Wyborczej o zmniejszeniu subwencji, przelew z Ministerstwa Finansów miał być znacznie niższy niż wcześniej planowano.

 

Drugie miejsce na podium należy do Business Insider, który wygenerował ponad 600 wzmianek w innych mediach. Na portalu ukazał się wywiad z ministrem aktywów państwowych Jakubem Jaworowskim, który wypowiadał się na temat prywatyzacji polskich spółek energetycznych. Podkreślił, że rząd nie ma tego w planach oraz że resort pracuje nad innymi rozwiązaniami dotyczącymi aktywów węglowych.

 

Na trzecim miejscu – z ponad 200 cytowaniami – uplasował się Bankier. W grudniu portal skupił się m.in. na kwestii cen mieszkań na rynku wtórnym i na podstawie danych z Otodom stwierdził, że po dekadzie wzrostów dynamika cen w największych miastach Polski wreszcie wyhamowała.

 

 

Sukces polskich piłkarek medialnym tematem redakcji o tematyce sportowej

 

W zestawieniu IMM mediów o tematyce sportowej grudniowym liderem został TVP Sport, osiągając wynik ponad 1 tys. wzmianek. Po historycznym awansie na Euro kobiecej reprezentacji Polski wywiadu stacji udzieliła napastniczka Ewa Pajor, która została okrzyknięta bohaterką drużyny, gdyż strzeliła gola w rewanżu barażów o EURO 2025.

 

Drugie miejsce na podium zajął Eurosport, awansując o dwie pozycje i uzyskując niecały tysiąc cytatów. Stacja relacjonowała  konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich odbywający się w Finlandii i rozmawiała na antenie ze skoczkiem Dawidem Kubackim, który w ubiegłorocznej rywalizacji zajął 10. miejsce.

 

Ostatnie miejsce na podium, z wynikiem blisko 900 wzmianek, objął „Przegląd Sportowy”. Dziennik opublikował komentarz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego na temat kandydatury obecnego prezydenta RP na członka tej organizacji. MKOl stwierdził w nim, że „jest zaskoczony upublicznieniem kandydatury najpierw za pośrednictwem mediów”.

 

 

Zmiany na podium mediów o tematyce medycznej

 

Liderem zestawienia IMM w kategorii mediów o tematyce medycznej został Medonet, który awansował o jedną pozycję i wygenerował ponad 150 wzmianek. Portal podał informację o nowej chorobie zakaźnej, mykoplazmie, którą lekarze określili mianem epidemii. Najczęściej atakuje ona dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym i jest stosunkowo trudna do wykrycia.

 

Drugie miejsce, z ponad 120 cytatami, zajął Rynek Zdrowia. W grudniu portal opisywał m.in. planowane przez rząd zmiany dotyczące zwolnień lekarskich. Obejmują one m.in. system wypłacania świadczeń, kontrolę zwolnień czy doprecyzowanie terminu „pracy zarobkowej”.

 

Podium zestawienia IMM zamyka „Medycyna Praktyczna”, awansując o jedną pozycję i zdobywając ponad 40 cytatów. Miesięcznik w grudniu skupiał się m.in. na tematyce zdrowego snu, publikując porady dla osób borykających się z nadmierną sennością w ciągu dnia czy sennością po posiłku.

 

 

Sukces „Gazety Wrocławskiej” wśród mediów regionalnych

 

Najbardziej opiniotwórczym medium grudnia o tematyce regionalnej została „Gazeta Wrocławska”, która awansowała aż o 3 pozycje i może pochwalić się ponad 220 odniesieniami innych redakcji. Na łamach dziennika ukazała się m.in. informacja o rzekomych zmianach w składzie Śląska Wrocław oraz nowym trenerze drużyny. Zgodnie z doniesieniami gazety miał  nim zostać Ante Šimundža, a z wrocławskim klubem mieliby pożegnać się Peter Pokorny czy Serafin Szota.

 

„Gazeta Krakowska”, z wynikiem blisko 220 cytowań, zajęła drugie miejsce w zestawieniu IMM. Sensacją okazała się akcja ewakuacji Dworca Głównego w Krakowie z powodu pozostawionego tam bagażu. Sytuacja spowodowała ogromne zamieszanie i utrudnienia komunikacyjne w mieście.

 

Na trzecim miejscu, z liczbą blisko 160 wzmianek i awansem o dwie pozycje, znalazł się „Dziennik Zachodni”. Spore zainteresowanie innych redakcji wzbudziła informacja o wypadku drogowym z udziałem posła Koalicji Obywatelskiej, Tomasza Głogowskiego. Polityk najechał na starszego mężczyznę znajdującego się na jezdni, w wyniku czego poszkodowany trafił do szpitala.

 

 

Najbardziej opiniotwórcze wydawnictwa

 

Liderem wśród wydawnictw grudniowego zestawienia IMM pozostaje Ringier Axel Springer, którego redakcje (Onet, „Fakt”, „Przegląd Sportowy”, Plejada, Business Insider, „Newsweek”, „Forbes”, Medonet, Noizz) wygenerowały ponad 9,2 tys. wzmianek. Drugie miejsce należy do Wirtualna Polska Media (Wirtualna Polska, Pudelek, Money, Sportowe Fakty, Wirtualne Media, o2, ABC Zdrowie, Autokult, Dobre Programy). Grupa odnotowała w grudniu ponad 6,8 tys. cytowań i awansowała o dwie pozycje w zestawieniu. Trzecie miejsce zajmuje Agora („Gazeta Wyborcza”, Radio ZET, TOK FM, gazeta.pl, sport.pl, Plotek, Radio Plus), której tytuły odnotowały ponad 6,2 tys. powołań wśród innych redakcji.

 

 

Analizę częstotliwości cytowań poszczególnych mediów przez inne redakcje przeprowadzono na podstawie 57 308 przekazów pochodzących z monitoringu prasy, radia i telewizji oraz portali internetowych, w których pojawiały się cytowania ze wskazaniem nazwy mediów prasowych, serwisów internetowych, stacji radiowych i telewizyjnych lub tytuły ich programów.

 

Badanie dotyczy okresu 1-31 grudnia 2024 roku.

 

Instytut Monitorowania Mediów wyraża zgodę na pełną lub częściową publikację materiałów pod warunkiem podania źródła (pełna nazwa: Instytut Monitorowania Mediów). W przypadku wykorzystania grafik należy wskazać źródło (nazwę Instytut Monitorowania Mediów lub logotyp) przy każdym wykresie.